Najlepszy prezent na święta? Książki. I to dla dzieci w różnym wieku! 0
Mama blondynka w kucyku leży na łóżku z dzieckiem i wspólnie oglądają książeczkę. Zdjęcie Pixabay.com

Książki są dobrym prezentem na każdą okazję. Szczególnie na święta. 

Dlaczego warto czytać dzieciom już w okresie prenatalnym? I jakie książki wybrać? 

Na samym początku chciałam przypomnieć, że dźwięki z otoczenia dziecko odbiera już od czwartego miesiąca życia płodowego. Z kolei w trzecim trymestrze ciąży, czyli po 6 miesiącu - zmysł słuchu jest już dobrze rozwinięty. Dziecko rozpoznaje głos rodzica i potrafi odczytywać towarzyszące mu emocje. Nie jest mu do tego potrzebna znajomość słów. Tego zdąży się jeszcze nauczyć ;) Znajdą się tacy, którzy twierdzą, że dzieci, którym rodzice czytają w okresie prenatalnym są inteligentniejsze, sprawniej mówią a przede wszystkim wyrastają na wzorowych czytelników ;) Chociaż z tym ostatnim bywa różnie, bo każde dziecko jest inne. I pamiętajmy, żeby nigdy go do niczego nie przymuszać. Samo załapie zamiłowanie do książek. Prędzej czy później - wierzcie mi :) Czytanie dziecku jeszcze w okresie życia płodowego pozwala budować z nim więź. Są też badania, które pokazują wyraźnie, że po narodzinach dzieci reagują i wybierają te książki i opowieści, które słyszały będąc w brzuchu mamy.

 

 

Dwóch chłopców ubranych w starodawnym stylu siedzi na trawie i czyta książkę

pixabay.com

Pamiętajcie jeszcze o jednej kwestii. Dziecko trzymiesięczne nie sięgnie po prozę Sienkiewicza czy wiersze Szymborskiej. Dlatego należy dopasować książki do etapu rozwoju maluszka. Na początek niech idą książki kontrastowe i sensoryczne, z dużą ilością ilustracji. Później sięgamy po takie, w których coś się dzieje również jeśli chodzi o treść i tekst, zawierające sporo wyrażeń dźwiękonaśladowczych. U niemowląt książki wspierają rozwój zmysłów i małej motoryki. 

A kiedy zaznajamiać dzieci z książkami? Mniej więcej po 3 miesiącu życia. Wcześniej to otoczenie daje małemu człowiekowi najwięcej bodźców, nie ma co więc go przestymulować. Jednak w momentach wyciszenia możecie mu czytać np. wiersze, albo rymowane historyjki. 

Książeczki kontrastowe to dobry pomysł dla dziecka od 3. do 6. miesiąca życia. A kiedy maluch skończy pół roku - sięgnijmy po książki dźwiękonaśladowcze. A później? Dziecko będzie coraz bardziej zainteresowane obrazkami, będzie też potrafiło wysiedzieć nieco dłużej słuchając tego jak czytacie. Przy roczniaku czy dwulatku hitem będą na pewno książki z serii przesuń paluszkiem czy opowieści z otwieranymi okienkami, dziurami, sensorycznymi elementami - jak lusterko, szeleszczące strony czy połyskujące wstawki. A także różne faktury po których można wodzić paluszkiem, a czasem nawet... ugryźć! Są nawet specjalne książki z wbudowaną grzechotką czy gryzakiem. U nas się wprawdzie nie sprawdziły, ale kto wie jak będzie u Was. Ile dzieci, tyle zainteresowań.

 

 

Dziecko siedzi z mamą na łóżku i ogląda książeczkę

pixabay.com

Jeśli dzieci będą miały swobodny dostęp do książek, a nie wiedzą jeszcze do końca jak obchodzić się z delikatnymi stronami - sięgnijcie po te kartonowe, grube z mocnymi okienkami, które ciężko urwać. Pozwoli to uniknąć Wam stresu, że maluch zepsuje książkę. Wybierajcie też takie z zaokrąglonymi rogami - by Wasza pociecha nie zrobiła sobie nimi krzywdy, np. nie dziabnęła się w oko.

Przedszkolaki docenią dłuższe historie z rozbudowaną fabułą. Świetnie sprawdzi się tutaj Kicia Kocia, Pucio, żółw Franklin czy seria o Basi. Im starsze dziecko tym będziemy zwracać uwagę na książki z większą ilością tekstu, na baśnie, albo książki z piktogramami (ilustracje wplecione w tekst zamiast poszczególnych wyrazów), które pomogą maluchowi na samodzielne "czytanie" książki. Warto też od mniej więcej drugiego roku życia wprowadzać książki w innych językach, np. po angielsku. 

 

 

Chłopiec siedzi w pomieszczeniu z regałami wypełnionymi książkami i przegląda jedną z nich

pixabay.com

Zobaczcie jakie propozycje mamy dla Was i Waszych dzieci. Książki, które możecie podarować dziecku na święta i które na pewno zostaną z nim na dłużej.  

Co dla maluszka - książki sensoryczne i kontrastowe

Maluszki, takie od 3 miesiąca życia, będą uwielbiały książeczki kontrastowe i sensoryczne. Duży wybór książeczek kontrastowych znajdziecie tutaj.

Ciekawie prezentuje się "Moja pierwsza rybka. Książeczka sensoryczna" od Wydawnictwa Mamania. Mała biała rybka nareszcie w wersji do przytulania! To szeleszcząca poduszeczka dla najmłodszych dzieci – dzięki unikalnej kombinacji kolorystycznej wspomaga rozwój dojrzałości wzrokowej, a proste kształty i wzory przyciągają nawet najmłodsze dzieci. 

 

 

Biała rybka na czarnym tle - książeczka materiałowa, sensoryczna

Klik

 

Zwróćcie też uwagę na kontrastową książeczkę do łóżeczka stymulującą zmysły od Mom's Care.

 

 

Dziecko w białym ubranku leży w łóżeczku a na szczebelkach ma zaczepioną książeczkę sensoryczną

Klik

 

Ta mięciutka, materiałowa książeczka przeznaczona jest dla najmłodszych. Kontrasty i wyraziste kolory: biały, czarny i czerwony stymulują zmysły dziecka już od pierwszych dni. Książeczka pełna jest niespodzianek. Liczne elementy interaktywne takie jak szeleszczące „kartki”, wstążki z pewnością zapewni dziecku wspaniałą zabawę na długi czas, a przy okazji będzie stymulować jego rozwój. Wykonana jest z przyjemnych w dotyku materiałów o odmiennych fakturach, które z pewnością zaciekawią badawcze paluszki. Książeczka jest wyposażona w sznureczki, łatwo przymocować ja do łóżeczka lub do wózka. Jest na tyle duża, że może chronić malucha przed uderzeniem o szczebelki.

Świetnie sprawdzą się również karty kontrastowe Oczami Maluszka od Sierra Madre. 

 

 

Dziecko w leżaczku trzyma w rączkach kartę kontrastową i się w nią wpatruje

Klik

 

To 9 dużych plansz, a na nich 18 czarno-białych ilustracji z elementami koloru żółtego, aby jeszcze lepiej stymulować rozwój dziecka. Karty możecie dać dziecku do rączki, położyć do łóżeczka, czy też powiesić na karuzeli lub przy wózku podczas spacerów. W ten sposób maluch może dłużej cieszyć się ilustracjami, a także rozwijać zdolności manualne. Niemowlę na początku swojego życia widzi tylko kontrastowe barwy. Kontrastowe ilustracje dobrane specjalnie z myślą o najmłodszych pozwolą Wam budować więź z dzieckiem i dbać o jego rozwój już od pierwszych chwil spędzonych razem. 

Super wyborem będzie też "Pierwsza książeczka. Zabawa w minki" od Wydawnictwa Wilga. 

 

 

Żółto-czarna okładka z czarną małpką

Klik

 

Fantastyczne ilustracje, nowoczesny design i duży kontrast sprawią, że dzieci nie będą mogły się od nich oderwać! Seria Pierwsza Książeczka to śliczne książki, które przez zabawę ćwiczą spostrzegawczość, zmysł dotyku, motorykę, stymulują mózg i - budzą pozytywne emocje. A wszystko to przez przesuwane strony, zmienne faktury, fantastyczne wierszyki i przyjazne postacie, na których dzieci mogą skoncentrować wzrok, reagować na nie i wchodzić z nim w interakcje. W serii znajdziecie jeszcze tytuły: "Pierwsza książeczka. W drodze" oraz "Pierwsza książeczka. Plusk, plusk!".

I jeszcze "Pierwsza książka. Little Eyes" od Wydawnictwa Wytwórnia.

 

 

Biała książka z czarną kropką na okładce

Klik

 

Seria Little Eyes autorstwa wybitnego japońskiego twórcy powstała z myślą o najmłodszych dzieciach. Jej wyrafinowana prostota, nowatorska koncepcja i różnorodna tematyka są znakomitym sposobem do budowania emocjonalnej, twórczej relacji z dzieckiem. Serię otwiera "Pierwsza książka" dla dzieci w wieku 0-5 miesięcy. To zestaw dwunastu trójdzielnych kart. Na każdej z nich są czarne, geometryczne figury na białym tle. Pokazując dziecku czyli otwierając, przekładając i zamykając poszczególne części kart, odkrywamy nowe, zaskakujące kształty. Koncentrujemy wzrok dziecka na zmieniających się obrazach, pobudzając jego wyobraźnię i ciekawość świata. Forma książki pozwala na wiele sposobów jej prezentacji i „czytania”. Nowatorską serię Little Eyes stworzył w 1990 roku dla swojej nowo narodzonej córki. Seria jest jedną z pierwszych na rynku skierowaną do najmłodszego odbiorcy i znalazła uznanie na całym świecie. Wszystkie książki Komagaty są wydawane i drukowane w Japonii. Wytwórnia jest pierwszym wydawnictwem, któremu autor udzielił licencji na wydanie i wydrukowanie książek w Polsce.

Coś dla roczniaka i dwulatka - książki nieco bardziej złożone

Maluchy lubią książki w których coś się rusza, przesuwa, otwiera. Książki w których kryje się jakaś tajemnica. A do tego takie, które mają dużo wyrazów dźwiękonaśladowczych albo aktywizują i wciągają w zabawę. Duży wybór książek dla roczniaków i dwulatków znajdziecie tutaj

Już w tym wieku warto wprowadzać naukę języka angielskiego. Może nawet nie tyle naukę, co zaznajamianie malucha z brzmieniem angielskich słówek. Pomóc w tym może książka nota bene świąteczna "The Nutcracker" od Wydawnictwa Usborne. To po prostu "Dziadek do orzechów" ukazany w formie picture booka. To idealne wprowadzenie do historii dla młodszych dzieci, które oczaruje magiczna historia Dziadka do orzechów, który ożywa w Wigilię Bożego Narodzenia. Zawiera piękne oryginalne dzieła autorstwa Anny Luraschi.

 

 

Okładka książki Dziadek do Orzechów utrzymana w kolorystyce pastelowej

Klik

 

Bardzo fajna jest seria Baw się z nami a w niej "Wesoły pajączek" od Wydawnictwa Wilga. Mały pajączek nie lubi deszczu. Jak spędzi czas w oczekiwaniu na poprawę pogody? Seria kartonowych książeczek dla najmłodszych z prostym tekstem i uroczymi ilustracjami. Każda książeczka zawiera krótka historię, której bohaterami są zwierzątka. Czytanie urozmaicają ruchome elementy, które zapewnią dziecku wspaniałą zabawę.

 

 

Sympatyczny, uśmiechnięty pajączek w kapeluszu - okładka książki

Klik

 

Bardzo fajna jest też książka Oli Cieślak "Co by tu wtrąbić" od Wydawnictwa Dwie Siostry. 

 

 

Rozkładówka w książce - na różowym tle jest tort i myszki z widelcami

Klik

 

Apetyczna kartonowa książeczka, dzięki której każdy maluch ze śmiechem odtrąbi sukces w nauce dni tygodnia. Co tak furczy? Co tak burczy? To mój brzuch się z głodu kurczy! Poznajcie słonia głodomora i jego niezwykłą dietę na siedem dni tygłodnia. Specjalnie dla was każdego dnia słoń wtrąbi inny zadziwiający przysmak i sprawi, że już nigdy nie zapomnicie, co jest po poniedziałku i kiedy wreszcie będzie następna sobota.

Bardzo fajna jest też druga książka tej autorki - "Co wypanda, a co nie wypanda".  To rozbrajający poradnik dobrego wychowania dla najmłodszych. Każda panda dobrze wie, co wypanda, a co nie. Najwyższy czas, by dowiedziały się tego także ludzkie dzieci. Pomoże im w tym ta pouczająca książeczka, której kartonowe strony przetrwają każdą, nawet najmniej elegancką lekturę. 

Świetna jest też seria o Króliczku Jörga Mühle od Wydawnictwa Dwie Siostry. Naszą ulubioną częścią jest "Do kąpieli, króliczku".  Urocza, prosta książka, która pomoże zachęcić dziecko do kąpieli.
Zawołaj króliczka do wanienki. Umyj mu głowę. Tylko uważaj, żeby woda nie dostała mu się do oczu! Opłucz go i wytrzyj. Wysusz mu futerko suszarką, posmaruj buzię kremem. Gotowe. Jaki czyściutki!

 

 

Sympatyczny króliczek, bohater książeczki aktywizującej dladzieci

Klik

 

Zwróćcie uwagę na książkę "Jeden dzień" Aleksandry i Daniela Mizielińskich od Dwóch Sióstr. 

 

 

Rozkładówka z książki przedstawiająca staw i zwierzęta i owady

Klik

 

To codzienny słownik obrazkowy dla wszystkich maluchów, jeden z naszych ulubionych. Nie wiem co w tej książce takiego jest, ale moje dzieci ją kochają. I to nadal, mimo, iż trochę już z niej wyrośli.  Znajdziemy tu ponad 200 pogodnie zilustrowanych słów, które układają się w jeden dzień z życia dziecka. Od rana do wieczora. Od poduszki pod głową do księżyca za oknem. Od przebudzenia do zaśnięcia. Na kartonowych stronach znajdziecie jedzenie, ubrania, zabawki, wizytę w parku, na placu zabaw i w zoo, kąpiel, części ciała oraz wiele innych rzeczy i zdarzeń bliskich każdemu dziecku.

Świetna jest też seria Mięciutkie Książeczki z której pochodzi książka "Kolory" od Wydawnictwa Wilga. To seria z bezpieczną i mięciutką pianką. Każda książeczka to kolejny istotny temat w rozwoju malucha: poznawanie kolorów, zwierząt, odgłosów i pojazdów. Kolory: Jaki kolor ma cytryna? A jaki żaba? Dzięki tej wesołej książeczce maluszek pozna podstawowe kolory. Idealne dla dzieci do 2 roku życia.

 

 

Rozkładówka książki - biały kot na czarnym tle i czarny na białym

Klik

 

Fajnie też prezentuje się "Uwaga! Smok" od Wilgi. Książka pochodzi z serii z gumowymi elementami o zróżnicowanej fakturze. Zabawnym ilustracjom o żywych kolorach towarzyszą dowcipne rymowanki o przeróżnych stworach: robakach, smokach, dzikich zwierzętach, dinozaurach, których nie wolno dotykać… chyba że są na obrazkach. Doskonały sposób na rozwijanie zmysłu dotyku u maluchów. Lektura stworzona do wspólnego czytania.

 

 

Rozkładówka książki sensorycznej - po jednej stronie mamy tekst, a po drugiej wizerunek smoka z sensorycznymi elementami

Klik

 

Do nauki angielskiego świetna będzie też "ABC A walk in the countryside" od Wydawnictwa Nosy Crow.

 

 

Rozkładówka książki - dziewczynka i chłopiec siedzą na pomoście a wokół nich są różne zwierzęta i przedmioty

Klik

 

Ta elegancka książeczka z alfabetem nauczy najmłodszych wszystkiego o naturze. Podążanie za dwójką dzieci spędzonych na wsi, piękne ilustracje i wizualne opowiadania nadają tej prostej książce charakter narracyjny dla bardzo młodych czytelników. Ilustracje to zasługa Rosalind Beardshaw, a książka nadaje się dla dzieci do 4 roku życia. 

 

Dla starszaka

Okej, przejdźmy zatem do książek dla starszaków. Nasze propozycje dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat (a nawet starszych) znajdziecie tutaj.

Na początek jeszcze jedna angielska pozycja - "A house for Christmas Mouse" od Wydawnictwa Nosy Crow. 

 

 

Mała myszka w zimowej scenerii - okładka książki

Klik

 

Wzruszająca opowieść o małej myszce z wielkim sercem, ozdobiona świąteczną srebrną folią na każdej stronie! Mysz jest bardzo podekscytowana Bożym Narodzeniem, ale najpierw musi znaleźć dom, w którym może je spędzić! W drodze przez leśny las spotyka Foxa, Króliczka i Niedźwiedzia, którzy potrzebują niewielkiej pomocy - którą chętnie oferuje - ale gdy zachodzi słońce, wygląda na to, że nie będzie miała przytulnego miejsca na spędzenie Świąt. Na szczęście jej nowi znajomi wynagrodzą jej hojność bardzo dużą niespodzianką. Idealna książka z obrazkami do podzielenia się z dziećmi w wieku od 3 lat na Boże Narodzenie, autorstwa twórcy bestsellerowych książek Snow Bunny! Do każdej książki z obrazkami Nosy Crow w miękkiej oprawie dołączone jest bezpłatne nagranie audio „Stories Aloud” - wystarczy zeskanować kod QR i słuchać razem. 

Świetnym pomysłem są książki z serii o Turlututu, np. "Turlututu. A kuku, to ja" Herve Tulleta od Wydawnictwa Babaryba. 

 

 

Okładka książki - człowieczek z jednym okiem w koronie na fioletowym tle wyskakujący z pudełka

Klik

 

Hervé Tullet, autor bestsellerowej książki „Naciśnij mnie”, zaprasza Was w podróż po magicznym świecie wyobraźni! „Turlututu. A kuku, to ja!” to jego kolejna niezwykła książka, która wciąga dzieci oraz rodziców do wspólnej zabawy. Tym razem udamy się w podróż po krainie wyobraźni z przesympatycznym bohaterem Turlututu, z którym m.in. polecimy statkiem kosmicznym na Księżyc, będziemy razem malować, potrząsać książką oraz wspólnie śpiewać, a nawet krzyczeć. 

Bardzo dobrym wyborem, dla starszych dzieci, będzie też "Czarka" Ludwiki Woźnickiej od Wydawnictwa Nowa Baśń. 

 

 

Dziewczynka z czarną panterą w rękach - okładka książki

Klik

Mała dziewczynka pewnego dnia spotyka na swojej drodze małą czarną kotkę, której nadaje imię Czarka. Kotka jednak zaczyna bardzo szybko rosnąć, i wkrótce okazuje się, że to wcale nie kotka a... czarna pantera, która w dodatku uciekła z cyrku! Dziewczynkę i jej podopieczną czeka wiele przygód, jednak czy uda się ocalić Czarkę przed powrotem tam, skąd uciekła? Warto przeczytać, to przepiękna opowieść z przesłaniem. 

Cudowne przesłanie ma też w sobie "Ignaś" Doroty Demendeckiej. 

 

 

Okładka książki na której widnieje namalowany fenek pustynny

Klik

 

Tytułowy Ignaś pojawia się pewnego dnia na polanie i – nie wiedząc kim jest ani skąd się wziął - poszukuje odpowiedzi na trapiące go pytania: kim jestem? Co to znaczy mieć dom? Czym jest rodzina i przyjaciele? Co czuje ktoś wykluczony z grupy? Dlaczego solidarność i wspólna troska o środowisko są ważne? Wszystkie te zagadnienia są poruszane w sposób przystępny dla kilkulatka. Wspólna lektura z dorosłym może być początkiem fascynującej rozmowy o wartościach życiowych, uczuciach i ocenach moralnych. Książeczka jest ilustrowana malowanymi ręcznie obrazami wykonanymi przez autorkę.

Uwagę starszaków na pewno przyciągną też takie książki jak: "Pax" Sary Pennypacker od Wydawnictwa Iuvi, "Dwa dla mnie, jeden dla ciebie" Jörga Mühle (tak, to ten od Króliczka :)) od Wydawnictwa Dwie Siostry, "Z pozdrowieniami, Żyrafa" Megumi Iwasa również od Dwóch Sióstr, "Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach" Joli Richter-Magnuszewskiej od Wydawnictwa Nasza Księgarnia, "Coś i Nic" Anny Paszkiewicz i Kasi Walentynowicz od Wydawnictwa Widnokrąg oraz "Tu jesteśmy" Aleksandry i Daniela Mizielińskich od Dwóch Sióstr. 

 

 

Okładka książki o kosmosie

Klik

 

Z ostatniej z wymienionych książek dowiecie się, jak wielkim wyzwaniem jest badanie kosmosu, i jak niesamowite są pomysły naukowców, którzy próbują wydrzeć mu jego tajemnice. Przeczytacie o gwiazdach, planetach i czarnych dziurach, międzynarodowej stacji kosmicznej i wyprawie na Marsa, teleskopach, sondach i rakietach. O niezwykłych misjach, eksperymentach i wizjach, które wszystkie mają jeden cel: odkrywanie tego ogromnego, tajemniczego świata, w którym nasza planeta jest tylko maleńką kropką.

Książki świąteczne - zerknijcie koniecznie

Warto też podarować książki stricte świąteczne. Plusem jest to, że będzie można do nich wracać co roku. Uczynić sobie ze wspólnego czytania tradycję. My z synami wracamy nawet do tych książeczek, które czytaliśmy jak chłopcy mieli rok. Są proste, chłopcy znają je na pamięć, ale wracamy do nich z sentymentem. I mają specjalne miejsce na półce. Wszystkie propozycje książek świątecznych jakie znajdziecie w naszym sklepie zobaczcie tutaj. A ja chciałam kilka z nich wyróżnić. 

Na początek "Kuku zostaje Świętym Mikołajem" Moniki Kamińskiej z ilustracjami Andrzeja Tylkowskiego od Wydawnictwa Mamania. 

 

 

Kuku - bohater serii książek w stroju Mikołaja niesie wielki zielony worek w czerwone gwiazdki wypełniony prezentami

Klik

 

Kuku pracowicie tworzy list do Świętego Mikołaja. Zaczyna się zastanawiać, czy elfy na pewno zdążą przygotować prezenty dla wszystkich ludzi na świecie. A może trzeba im pomóc? Razem z dziadkiem odwiedza dom opieki dla starszych osób i przekonuje się, że już teraz może zostać Świętym Mikołajem. Poruszająca świąteczna opowieść o tym, że obdarowywanie może być równie przyjemne co dostawanie prezentów. Kolejna książka niezrównanego duetu autorki Moniki Kamińskiej i ilustratora Andrzeja Tylkowskiego. Pierwsza z serii, „Kuku i historia pępka”, została niezwykle ciepło przyjęta przez małych czytelników i ich rodziców, znalazła się również na pokonkursowej liście Książki Roku 2018 Polskiej Sekcji Ibby.

Te samo wydawnictwo ma w ofercie książkę "Czas na choinkę (Pop Up)" Patricii Toht z ilustracjami Jarvisa. Poczujcie magię zbliżającej się Gwiazdki z tą uroczą rymowaną opowieścią o przemianie zwykłego drzewka w świąteczną choinkę. Na ostatniej stronie ukrywa się niespodzianka pop up. Książka jest idealna do czytania razem z dzieckiem.

 

 

Rozkładówka w książce - na żółtym tle rysunkowe postaci zakładają łańcuchy na choinkę

Klik

 

Świetna jest też książka "Wyjątkowy prezent Świętego Mikołaja" od Wydawnictwa Wilga. 

 

 

Święty Mikołaj z dziewczynką stoją na tle nocnego nieba

Klik

 

W Wigilię ktoś puka w okno małej Zuzi. Ojej, to Święty Mikołaj, który zabierze ją na najcudowniejszą świąteczną wyprawę! Zuzia będzie tańczyć z elfami, pakować prezenty z Panią Mikołajową i zwiedzać wioskę Świętego Mikołaja. Wierszowana opowieść o wyprawie Zuzi na biegun północny zaciekawi każdego smyka. Książeczka pełna jest różnorodnych okienek, które można otwierać i przez nie zaglądać, by przeżywać świąteczne przygody wraz z małą bohaterką. To idealny świąteczny prezent dla każdego dziecka.

Ciekawie prezentuje się też książka od Wydawnictwa Wilga z serii Magiczne Dźwięki - "Opowieść Wigilijna"

 

 

Okładka książki dźwiękowej Opowieść Wigilijna

Klik

 

To wersja opowieści Charlesa Dickensa idealna dla przedszkolaków. Do książki dołączony jest panel dźwiękowy. W czasie czytania opowieści dziecko może słuchać sześciu związanych z nią dźwięków.

Świetna jest też pozycja "Milion miliardów Świętych Mikołajów" od Wydawnictwa Dwie Siostry. 

 

 

Święty Mikołaj z osiołkiem przemierza krainę pełną śniegu i zielonych choinek

Klik

 

Książka Hiroko Motai to niebanalna opowieść dla najmłodszych, która odpowiada na jedną z najbardziej nurtujących wszystkie dzieci na świecie kwestii. Otóż wyjaśnia, jak to tak naprawdę jest z tym świętym Mikołajem! A czy Wy wiecie, jakim cudem co roku pod choinką lądują prezenty?
Dawno, dawno temu, kiedy ludzi na świcie wcale jeszcze nie było tak dużo, podarunkami na święta Bożego Narodzenia zajmował się sam jeden święty Mikołaj. Z biegiem czasu ludzi na świecie zaczęło coraz bardziej przybywać. Biedny Mikołaj przestał nadążać z dostarczaniem prezentów. Zmęczony święty zwrócił się o pomoc do samego Pana Boga, ponieważ bardzo nie chciał, żeby jakieś dziecko zostało w ten wyjątkowy czas bez podarunku pod choinką. Bóg stworzył drugiego Mikołaja, od tego momentu obaj stali się o połowę mniejsi. Rozwożeniem prezentów dla wszystkich dzieci na całym świecie zajmowało się więc już dwóch Mikołajów. Tymczasem przyrost ludności na świecie wcale nie wyhamował. Z roku na rok ludzi było coraz więcej. Czy jesteście ciekawi, jak ta historia się skończyła i kto obecnie zajmuje się dostarczaniem prezentów pod choinkę? Koniecznie zajrzyjcie do książki!
Hiroko Motai urodziła się w Japonii, życie poprowadziło ją aż do Finlandii. Historia o świętym Mikołaju po prostu którejś nocy jej się przyśniła, a po przelaniu na papier okazała się światowym bestsellerem.

Te samo wydawnictwo proponuje też świetną książkę "Wigilia Małgorzaty"

 

 

Okładka książki ze starszą panią

Klik

 

Wzruszająca książka obrazkowa o tym, że w Wigilię naprawdę zdarzają się cuda. Małgorzata jak co roku spędza Wigilię samotnie. Tak jej wygodnie. Rodzinne święta ją męczą, zresztą w ogóle nie wychodzi już z domu – ma ponad osiemdziesiąt lat, a na zewnątrz czai się tyle niebezpieczeństw... Właśnie zamierza usiąść do kolacji przed telewizorem, gdy nagle zdarza się coś, co odmieni te święta – i wszystkie następne dni... Magia tej niezwykłej historii przekracza granice wieku – choć jej subtelny urok w pełni docenią przede wszystkim dorośli.

Coś dla rodziców - bo im też się dobra książka należy

A skoro już przy dorosłych jesteśmy - spójrzcie jeszcze na propozycje dla rodziców. Zdrowie i rozwój dziecka, dobrze dobrane akcesoria, organizacja czasu naszego oraz dziecka. Zaniedbanie tych kwestii może mieć bardzo negatywne konsekwencje. Warto więc sięgnąć po odpowiednie książki parentingowe (książki o byciu rodzicem). Duży wybór znajdziecie tutaj, a ja chciałam polecić Wam szczególnie kilka tytułów. 

Na początek zerknijcie na Album Baby Stories - Kosmos

 

 

Widać rękę mamy trzymającą stópkę dziecka, którą odbija w specjalnym albumie

Klik

 

Kosmos to album ze starannie dobranymi ilustracjami stworzonymi przez utalentowaną Olgę Kawacińską. Książka składa się z 52 stron, przeznaczonych do zapisywania wspomnień, związanych z odkrywaniem otaczającego świata przez Waszego maluszka. Temat przewodni to przestrzeń kosmiczna. Album przeznaczony jest dla wszystkich miłośników międzygalaktycznej przestrzeni oraz superbohaterów! Rekomendowany wymiar zdjęć przeznaczonych do wklejenia to 9 x 13 cm. Album Kosmos czeka na Waszą niepowtarzalną historię.

Bardzo fajna jest "Książka do zabawy" od Wydawnictwa Ładne Bebe.

 

 

Dziewczynka siedząca tyłem z przyczepionymi skrzydłami - okładka książki

Klik

 

Jak bawić się książkami? Jak spędzać czas z dziećmi w łatwy, ale kreatywny sposób? I w końcu - jak bez oporów stać się artystą, projektantem zabawek i autorem domowych dekoracji? Pomysły Mai Marciniak, fotografki i mamy dwójki dzieci, zachęcają do chwycenia za kolorowy papier i odkrycia całkiem nowego sposobu na relaks i rodzinną zabawę. Zebrane w książkę, wydawnictwo oddaje w Wasze ręce z nadzieją, że będzie używana, plamiona i pełna zakładek. I że stanie się dla Was inspiracją do sięgnięcia po inne książki - klasyki i nowości w literaturze dziecięcej. "Książka do zabawy" zawiera 20 tutoriali i propozycji zabaw zainspirowanych dziecięcą literaturą. Oprócz tego w książce znajdziemy przemyślaną listę zakupów plastycznych i rzeczy, które warto zbierać, listę książek oraz szablon z wykrojami, który ułatwi pracę nad tutorialami.

Fajna jest też książka, którą już Wam tu kilka razy polecałam. To "Proste rzeczy o rodzicielstwie" Luisa Timma od Wydawnictwa Nuta. 

 

 

Dwie książki ustawione tak, że na jednej widać przód, a na drugiej notkę z tyłu książki

Klik

 

Jak pisze sam autor, "to nie jest kolejna książka o tym, co robić gdy…". Nie znajdziecie tu lekarstwa na każdy problem, ale dzięki tej książce nauczycie się, z czego one wynikają i jak sobie z nimi radzić. Nie ma tu też zamieszczonej listy dobrych rad, co i kiedy robić. To bardziej recepta kim i jaką osobą warto się stać, aby być możliwie najlepszym rodzicem. Znajdziecie tu A,B,C tego, na co warto zwrócić uwagę przy wychowywaniu dzieci. Autor dodaje też, że książkę zaczął pisać typowo dla facetów, jednak po jej przeczytaniu, zarówno on, jak i każdy jej czytelnik twierdzą, że powinna być to podstawowa lektura dla każdego człowieka, który ma styczność z dziećmi. 

Zwróćcie też uwagę na "Alfabet" od Wydawnictwa Element, "Być rodzicem" od Wydawnictwa Tuli Mama Tuli Tata, "Noszę" od Wydawnictwa Moroszka, "Księgę rodzicielstwa bliskości" Searsów od Wydawnictwa Mamania oraz "Mocno mnie przytul" również od Mamanii. Ta ostatnia to książka napisana w obronie dzieci, ale z ogromną sympatią dla rodziców. Stanowi mocny i pełen rzeczowych argumentów głos przeciwko teoriom samozwańczych ekspertów, którzy niemal obsesyjnie propagują konieczność przestrzegania harmonogramów i planów, drobiazgowych systemów kar i nagród, a czasem nawet izolacji dziecka od rodziców. Carlos Gonzalez, uznany autorytet pediatryczny, autor m.in. popularnej również w Polsce książki "Moje dziecko nie chce jeść", mocno wierzy (co więcej - udowadnia to!), że dzieci są dobre, szczere, towarzyskie, wyrozumiałe i że z całą pewnością zasługują na tyle miłości, ile tylko jesteśmy im w stanie zaofiarować. Żartobliwie i z humorem autor komentuje zakorzenione mity i teorie wychowawcze, pokazując jednocześnie, że najważniejsze, co można zrobić dla dziecka, znajduje się nie w umysłach teoretyków wychowania, ale w naszych sercach.

 

 

Rodzina z dzieckiem - mama trzyma dziecko na rękach i je przytula

Klik

 

I to by było na tyle. Życzę Wam bardzo zaczytanych świąt. Pamiętajcie, żeby prezenty zamówić już dziś, żeby zdążyły dotrzeć na święta. Zapraszamy też do naszego sklepu stacjonarnego w Białymstoku. Jesteśmy dla Was. Do poczytania! 

Komentarze do wpisu (0)

Dobre Liski | ul. Gruntowa 9/1 lok.2 | 15-706 Białystok | woj. podlaskie | Tel.: 694596187 | E-mail: kontakt@dobreliski.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium