Zabawy w piasku - czemu są takie fajne
Wiecie co najbardziej lubię nad morzem? Piasek! Naprawdę ;) Szczególnie ten ciepły i mięciutki - chodzenie po nim to niezła stymulacja dla całego organizmu. Ćwiczenie, masaż i przyjemność w jednym. Dlatego wcale nie dziwię się dzieciom, które w piaskownicy potrafią spędzić długie godziny. A my, drodzy rodzice, powinniśmy im na to pozwolić. Dlaczego? Bo zabawy w piasku to całe dobro. Pamiętajcie tylko o tym, by wytrzepać buty przed wejściem do samochodu, albo do domu. Jeśli nie chcecie mieć w tych miejscach mini piaskownicy ;)
Warto tutaj dodać, że piasek stymuluje rozwój dziecka, szczególnie ten fizyczny. Piasek wspomaga ćwiczenie motoryki. Zabawy w nim mogą pobudzić do pracy układ mięśniowy i ćwiczyć koordynację. A sposobów zabawy mamy mnóstwo - robienie babek, kopanie dołków, wsypywanie piasku do wiaderka czy najzwyklejsze przesiewanie go - czy to przez sitko, czy pomiędzy palcami. Takie zabawy to samo dobro.
[product id="18528, 23873, 15790"]
Zacznijmy od samej piaskownicy. Możemy ją zrobić nie tylko w ogrodzie, ale też na balkonie czy tarasie. Naprawdę nie musi być duża. Mniejszą jej wersję, taką domową, możemy zrobić nawet w pokoju. Przyda się jedynie duży pojemnik na piach (np. plastikowy do przechowywania albo tzw. "magiczna taca") i akcesoria. No dobra - jeszcze jak największa cerata, którą rozłożymy na podłodze i to właśnie na niej postawimy nasz piasek. Jeśli zaś chodzi o piaskownicę ogrodową, to w niej dno warto zabezpieczyć agrowłókniną - i dopiero na nią wysypać piasek.
A jeśli nie macie dostępu ani możliwości, by mieć tradycyjną piaskownicę. możecie stworzyć sobie jej odpowiednik z użyciem piasku kinetycznego. Co fajne, taki piasek możecie zrobić sami w domu. Potrzebna będzie duża, głęboka i pojemna miska, do której należy wsypać mąkę. Dodajemy olej spożywczy, albo jeszcze lepiej - oliwkę dla dzieci i ewentualnie barwnik. Wszystko mieszamy do uzyskania przyjemnej, lekko wilgotnej konsystencji. I już. Nasz piasek kinetyczny gotowy!
Aktywność na świeżym powietrzu i rozwijanie wyobraźni
Zabawa w piaskownicy rozwija wyobraźnię, wspomaga motorykę, ale nie tylko. Zazwyczaj bawi się w niej więcej dzieci, co może mieć wpływ na rozwijacie i poszerzanie umiejętności społecznych. Pojawią się pewnie pierwsze konflikty i spory o zabawki, ale ma szansę również narodzić się współpraca z innymi dziećmi. W piaskownicy można bawić się w sklep czy w dom, Można też kopać tunele, zamki z piasku czy fosy, które później razem z innymi dziećmi wypełnimy wodą. Jeden kopie, drugi nawadnia, a później zmiana. I to nadal nie wszystko. Możemy mieć różne aktywności, np.:
- Ze starszymi dziećmi, przedszkolakami czy takimi, które właśnie wybierają się do zerówki, w piaskownicy możemy się uczyć. W jaki sposób? Wystarczy, że lekko zamoczony piasek wygładzimy i już staje się niczym czysta kartka - miejscem do pisania czy rysowania szlaczków. Można też układać na takim gładkim piasku literki czy kształty z kamyków, albo (gdy jesteśmy nad morzem i naszą piaskownicą jest całą plaża) z muszelek.
- Możemy bawić się w poszukiwaczy skarbów. Wystarczy, że zakopiemy w piasku jakąś zabawkę czy pamiątkę z wakacji. A później łopatki w dłoń i kopiemy! To naprawdę świetna zabawa i śmiechu mnóstwo.
- Z mniejszymi dziećmi (chociaż i tym starszym się pewnie spodoba) możemy odciskać stopy na mokrym piasku. Wierzcie mi, to niezwykle przyjemne!
- Możemy urządzić sobie błotną kuchnię - cudowna zabawa!
- Piaskownicę możemy zamienić w plac budowy - wystarczy zaopatrzyć się w pojazdy budowlane i można szaleć ;)
- Można też zasypywać sobie stopy, albo nawet całe nogi. I zmieniać osoby zasypywane z zasypującymi. Moje dzieci często się tak bawią i uwielbiają "sypać się piaskiem". Uwaga - później trzeba dokładnie wytrzepać ciuchy, jeśli nie chcemy mieć piaskownicy w domu ;)
- odbijanie kształtów przy pomocy foremek - mogą to być takie specjalne, przeznaczone do piasku. A mogą być i kuchenne kształtki z silikonu czy plastiku.
[product id="18529, 23875, 20242"]
A jaki powinien być wymarzony zestaw zabawek do piasku? Przede wszystkim lekki. I to z korzyścią dla Was drodzy rodzice - bo to zazwyczaj na Was spada obowiązek noszenia całego worka z zabawkami za Waszą pociechą ;) Dobrze, żeby był też wytrzymały i wielofunkcyjny. A przy tym kompaktowy - żeby nie zajmował za dużo miejsca. Tutaj fajnie sprawdzą się produkty z silikonu - można je zabrać ze sobą wszędzie, a w razie potrzeby nawet zwinąć i w takiej formie przewozić. W standardowym zestawie zazwyczaj znajduje się wiaderko, łopatka i grabki. Często mamy też dodane sitko i foremki. I tyle tak naprawdę już wystarczy żeby stworzyć tak naprawdę wszystko. Wyobraźnia i kreatywność są tutaj bardzo potrzebne. Fajnie też jeśli takie zabawki wytrwają kilka sezonów, żeby na każde wakacje nie trzeba było kupować nowych. Poniżej pokażę Wam propozycje zabawek, które mogą się Wam spodobać.
Nasze propozycje zabawek do piasku (i nie tylko)
Zacznijmy od zestawów. Fajnie sprawdzi się Shore Thing - wielkie wiadro z akcesoriami od B.Toys.
[product id="23715, 23716"]
To idealna propozycja dla ambitnych – na plażę i do piaskownicy. W skład zestawu wchodzą:
- duże wiadro z wygodną rączką (wysokość 24cm bez uchwytu)
- sitko
- kielnia do wygładzania murów
- konewka
- cztery urocze foremki z różnorodnymi motywami
- foremka do tworzenia elementów kulistych
- grabki i łopatka z ergonomicznymi pochwytami.
Zabawka nadaje się dla dzieci już od 18 miesiąca życia.
Kolejnym fajnym pomysłem jest zestaw zabawek do piasku w wiaderku od Zsilt.
[product id="20243"]
Zestaw świetnie sprawdzi się w roli pierwszej zabawki do piasku. Przeznaczony jest dla dzieci już od 12 miesiąca życia. Znajdziemy tu wiaderko, łopatkę, łódkę oraz sitko. Łódka może być czerpakiem do wody, a jej żagiel jest oddzielnym elementem - trójkątną foremką, pełni także funkcję lejka. Sitko i łopatkę można włożyć jedno w drugie dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca, dodatkowo w rączce obu zabawek jest dziurka dzięki czemu pełnią one także funkcję lejka. Całość wyróżnia się nie tylko unikatowym wzornictwem ale też świetną kolorystyką. Zabawki stworzono w Holandii z plastiku, który w 100 % pochodzi z recyklingu.
Mamy też wersję dla dzieci powyżej 3 roku życia.
[product id="20242"]
Tu z kolei znajdziemy wiaderko, 2 foremki (domek, stodoła) i wielofunkcyjną łopatkę, która sprawdzi się w tworzeniu unikatowych wzorów na piaskowych i śnieżnych powierzchniach.
Fajny jest też BIO zestaw do piasku 2+ od Dantoy.
[product id="18529"]
W skład zestawu (który - co fajne - można myć w zmywarce) wchodzi wiaderko, konewka, łopatka i grabki. Zabawki te gwarantują godziny frajdy dla malucha, bo przecież zabawa na zewnątrz piaskiem i wodą stymuluje zdolności motoryczne i zmysły dziecka. Zestaw został wyprodukowany w Danii z BIOplastiku wykonanego z trzciny cukrowej. Jest ona w 100% jest zrównoważonym surowcem, dzięki czemu posiada certyfikat Nordic Swan Ecolabel. Zabawki te są przyjazne dla środowiska i nie zawierają szkodliwych chemikaliów.
Przez kilka sezonów z pewnością posłuży również Green Garden - zestaw taczka i akcesoria ogrodnika od Dantoy.
[product id="23683"]
Co fajne, ten solidny i wytrzymały zestaw przyda się nie tylko w piaskownicy, ale też w ogrodzie. Może nawet bardziej w nim. Znajdziemy tutaj taczkę i akcesoria małego ogrodnika. Dzięki temu maluch będzie mógł pomóc przy praktycznych pracach ogrodowych, takich jak przewożenie liści, ziemi lub odpadów ogrodowych. Pomoże to wzmocnić równowagę dziecka oraz rozwój fizyczny i motoryczny. W zestawie jest też wiaderko, grabki i łopata, wszystko wykonane w naturalnych barwach.
Zabawka ta świetnie nadaje się do rozbudowy z innymi zestawami ogrodowej serii Green Garden, z których wszystkie zachęcają do zabawy na świeżym powietrzu, nauki i eksploracji. Dzieci, razem z Wami, będą mogły odkryć jak rośliny i kolory ogrodu zmieniają się w ciągu roku. Warto tu jeszcze dodać, że motywem przewodnim linii Green Garden jest: „ Od gospodarstwa do stołu”. Maluchy mogą uprawiać rośliny i hodować własne warzywa, a potem być mistrzem grilla i przygotowywać smaczne kiełbaski oraz dbać o własny ogród dzięki wspaniałym akcesoriom. Inspiracja poprzez zabawę i wspieranie koncepcji ekologicznego życia są typowe dla marki Dantoy. Zestaw pomaga rozwijać różne umiejętności, w tym koordynację ruchową i zręczność palców, w myśl hasła: „Zielone palce, zielony umysł, zielony ogród”.
W serii znajdziemy też m.in.: zestaw roślin i akcesoria, kosiarkę do trawy, czy zestaw grillowy.
[product id="23680, 23682, 23681"]
Ta sama marka ma w swojej ofercie jeszcze kilka innych, fajnych zabawek, które sprawdzą się zarówno w piaskownicy, jak i poza nią. Zerknijcie chociażby na BIO zestaw kawowy, BIO zestaw obiadowy, czy BIO zestaw do gotowania.
[product id="22656, 18311, 18310"]
Ten ostatni składa się z garnka, patelni, sitka, noża, pojemnika na sól i pieprz, pudełka na przyprawy, łyżek, nabierek i szczypców. Teraz każdy maluch może zostać kucharzem i gotować bez końca. Zestaw idealnie nadaje się zarówno do zabawy w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Łatwo go wyczyścić w zmywarce.
Również marka Dantoy ma w swojej ofercie BIO pojazdy budowlane.
[product id="18306, 18308, 18377"]
Tak jak wspominałam wyżej, piaskownicę można łatwo przerobić na plac budowy. Pomogą w tym koparka i wywrotka w stonowanych, naturalnych kolorach. Idealnie pasują do małych dłoni, są przyjemne w dotyku, można nimi bawić się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Po przejechaniu przez piaskownicę lub kałuże można je łatwo wyczyścić w zmywarce do naczyń. Auta gwarantują godziny zabawy malucha, ich elementy są ruchome - zarówno łyżka koparki jak i część załadunkowa koparki.
A co powiecie na najprostszy z możliwych zestawów - wiaderko z sitkiem od Quut?
[product id="23879, 23880, 23881"]
Jest poręczne, lekkie i łatwe do utrzymania przez dziecko. Idealne do zabaw na plaży, w piaskownicy, budowania zamków, przenoszenia wody lub kamyków, szukania skarbów, np. muszelek lub bursztynów i wielu innych rozrywek. Ma zaokrąglony kształt i szeroką wygodną rączkę, którą można złożyć, mocując ją na klik do brzegu wiaderka. W zestawie znajduje się też obłe sitko w kontrastowym żółtym kolorze, z wyższymi brzegami i jedną większą dziurką, która może służyć jako uchwyt lub otwór na łopatkę czy grabki. Sitko mieści się na dnie wiaderka. Zestawu można używać w dowolny sposób, jaki podpowie dziecku wyobraźnia. Gwarantuje inteligentną aktywność na świeżym powietrzu, i to przez cały rok. Sprawdza się bowiem nie tylko do zabaw w piasku, ale także w wodzie (nawet w wannie), śniegu czy ogrodzie.
Ta sama marka ma w ofercie również bardzo fajną małą konewkę Cana Garden Green.
[product id="23877, 23878"]
Przyciąga wzrok niebanalnym designem i oryginalną kolorystyką. Ma pojemność 0,5 litra, jest poręczna, lekka i łatwa do utrzymania przez dziecko. To wyjątkowo sprytne rozwiązanie np. do przenoszenia wody czy podlewania roślin. Ma zaokrąglony kształt, gumowe wykończenie z dziubkiem po jednej stronie i drobne sitko do robienia prysznica po drugiej. Jest stabilna i wygodna w użytkowaniu. Sprawdza się w domu, ogrodzie, podczas zabaw nad wodą oraz w wannie. Z pewnością przetrwa kilka sezonów, a kiedy dziecko przestanie się już nią bawić, będziecie mogli używać jej w domu, np. do podlewania kwiatków.
A teraz coś, co u nas stało się prawdziwym hitem. To BIO zestaw do lodów od Dantoy.
[product id="18528"]
W zestawie tym znajdują się wafelki, lody, babeczki muffiny łyżka do lodów i stojak na lody. Można bawić się lodziarnię, cukiernię czy kawiarnię – pomysłów jest wiele! Nadaje się już dla dzieci powyżej 2 roku życia.
Ciekawym pomysłem jest też składane wiaderko do wody i piasku od Scrunch Bucket.
[product id="12702, 12704, 19576"]
To będzie idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy wyjeżdżają na wakacje i nie mają pomysłu jak pomieścić wszystkie zabawki w jednej walizce. Z pomocą przychodzi to innowacyjne, składane wiaderko - Scrunch Bucket! Jest silikonowe i nada się do wody, piasku, czy też do wykorzystania w domu. Jest lekkie (waży niespełna 210 g), kolorowe i przede wszystkim elastyczne. Możecie je zwinąć, włożyć do kieszonki i ruszać w drogę. Zachowuje pierwotny kształt - możecie je dowolnie składać i zgniatać. Sprawdzi się zarówno do zabawy na plaży jak i w domu jako doniczka na zioła lub pojemnik na kosmetyki. Jest bardzo wytrzymałe, odporne na wysoką i niską temperaturę.
Ta sama marka ma w ofercie też bardzo fajne łopatki Scrunch.
[product id="12712, 15745, 19582"]
Idealnie sprawdzi się w parku, na plaży a także w wannie! Pasuje do wiaderka Scrunch Bucket oraz innych akcesoriów. Nieduża, w walizce czy plecaku zajmuje niewiele miejsca. Łopatka posiada antypoślizgowy uchwyt, jest wygodna do trzymania nawet w małej rączce. Materiał z jakiego została wykonana zabawka jest wolny od ftalanów.
A co powiecie na silikonowe foremki do piasku Scrunch?
[product id="12716, 19593, 19594"]
To niezwykle kompaktowy zestaw do zabawy w piasku. W komplecie znajdują się 4 miękkie zwierzątka: krab, delfin, muszelka oraz dziecięca stópka. Całość zapakowana jest w woreczek z siatki, dzięki któremu łatwo pozbyć się nadmiaru piasku i wody podczas powrotu do domu. Foremki zostały wykonane z silikonu, dzięki czemu można je zgnieść i wrzucić do torebki, plecaka czy walizki - nie zajmują dużo miejsca. Charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością - po zgnieceniu wracają do pierwotnego kształtu oraz nie pękają. Nie odbarwiają się również na słońcu, bez problemu można je zostawić na świeżym powietrzu. Świetnie sprawdzą się na plaży, w piaskownicy oraz w kąpieli.
Fajną zabawką jest też łopatka z sitkiem Scoppi Cherry od Quut.
[product id="23873"]
Jest duża, a przy tym poręczna, lekka i łatwa do utrzymania przez dziecko. Do jej używania dzieci mogą wykorzystywać zarówno obie ręce, jak i nogi, w podobny sposób, jak robią to dorośli np. z szuflą czy łopatą. Na wyposażeniu łopatki znajduje się również spore, prostokątne sitko w kontrastowym kolorze, które można odczepić na czas zabawy, a po zabawie przyczepić z powrotem (na tzw. klik) dla wygodniejszego przechowywania i przenoszenia zestawu. Gwarantuje inteligentną aktywność na świeżym powietrzu, i to przez cały rok. Łopata sprawdza się bowiem nie tylko przy budowaniu fortów i fos, przesiewaniu piasku, ale także do zabaw w wodzie, śniegu czy ogrodzie.
U tego samego producenta znajdziecie też łopatkę i grabki Raki Ocean.
[product id="23875, 23876"]
Zestaw składa się z 2 poręcznych, lekkich i łatwych do utrzymania przez dziecko narzędzi. Są one idealne do pierwszych prac w ogrodzie, ale nie tylko. Łopatka może pełnić też rolę lejka do wody czy każdą inną, jaką podpowie wyobraźnia. Zabawkami można się bawić osobno lub złożyć je w jedną całość dla wygodniejszego przechowywania i przenoszenia zestawu. Gwarantują inteligentną aktywność na świeżym powietrzu, i to przez cały rok. Sprawdzą się bowiem nie tylko do zabaw w piasku (w tym w piaskownicy), ale także w wodzie, śniegu czy ogrodzie.
I jeszcze na zestaw 2 łopatek wielofunkcyjnych z piłeczką Cuppi, również od marki Quut zasługuje na Waszą uwagę.
[product id="23874"]
Ten zestaw z kolei składa się z 2 poręcznych, lekkich i łatwych do utrzymania przez dziecko łopatek w kształcie odwróconych stożków. To prawdziwie wszechstronne narzędzia 4 w 1: mogą pełnić nie tylko rolę łopatek, ale też sitek, lejków do wody i chwytaków do miękkiej, gumowej piłki, która znajduje się w komplecie. Można kopać nimi tunele, po których będzie się toczyć piłka, przenosić w nich kamyki lub muszelki czy wykorzystywać w każdy, dowolny sposób, jaki podpowie dziecku wyobraźnia. Zabawkami można się bawić osobno lub złożyć je w jedną całość dla wygodniejszego przechowywania i przenoszenia zestawu. Uwielbiam takie inteligentne zabawki!
A na koniec nasza wisienka na torcie. Zabawka, którą pokochacie całą rodziną. To park wodny do zabawy piaskiem i wodą od Plan Toys.
[product id="17951"]
Zawiera on płaski pojemnik – basen, łódkę, 2 ludziki, 1 polano, 3 ryby, 2 drzewa i 1 krzak. Dziecko samo wymyśla, jak wykorzysta wszystkie elementy w zabawie. Po nalaniu wody, dzięki turkusowemu kolorowi pojemnika, łódka wygląda jakby unosiła się w powietrzu! Zestaw ten stanie się nieodzownym elementem zabaw maluchów, które uwielbiają wodne eksperymenty! Rozwija wyobraźnię i uczy, które przedmioty toną, a które nie. Zapewni długie godziny fajnej zabawy.
Mam nadzieję, że znaleźliście coś dla siebie wśród naszych propozycji. Nie czekajcie zatem dłużej, tylko idźcie z dziećmi do piaskownicy. Kto wie, może i Wy zbudujecie jakiś zamek z piasku? ;) Do poczytania!
Wyszukiwarka
