Z angielskim na ty. Już od najmłodszych lat 4
Mama czyta książkę dziecku. Autor: pixabay.com

Jak dobrze zacząć naukę? Jak najwcześniej!  

Znalazłam kiedyś gdzieś informację, że zdolności do nauczania języka obcego maleją z wiekiem. Nie wiem ile w tym prawdy, ale patrząc na moje dzieci jestem w stanie uwierzyć, że sporo ;) Starszy aż sam się garnie i chce uczyć. Najlepiej - przez zabawę. Staram się wychodzić na przeciw jego zainteresowaniom i potrzebom i uczymy się przez zabawę. Świetnie dziecko język "łapie" przez: 

  • słuchanie piosenek czy bajek-audiobooków w oryginale (mogą służyć za tło do zabaw)
  • oglądanie prostych bajek w oryginale
  • granie w proste gry planszowe 
  • proste fiszki obrazkowe
  • kursy językowe - online lub stacjonarne dla nieco starszych dzieci
  • gadanie przy dziecku w języku obcym
  • i oczywiście czytanie książek w oryginale (my robimy tak, że czytamy wersję angielską i na bieżąco tłumaczymy na polski)

I właśnie tym ostatnim, z wymienionych przeze mnie sposobów, chciałam się dziś zająć. I pokazać jak wiele cudnych angielskich książek jest dosłownie na wyciągnięcie Waszej ręki. 

O zwierzętach i nie tylko

Świetne są książki o zwierzakach. Na przykład "Animal Families: Forest" oraz "Animal Families: Safari" od Wydawnictwa Nosy Crow. 

 

 

Książka z misiami na okładce leży na dywanie a obok niej kolorowe klocki lego duplo

Klik

 

Książeczki przedstawiają bogaty świat zwierząt. To wyjątkowa seria, ucząca najmłodszych najważniejszych słówek związanych z różnego rodzaju zwierzętami, żyjącymi w lesie czy na sawannie. Są to książeczki edukacyjne, które dzięki połączeniu opowieści w języku angielskim i ciekawych, kolorowych ilustracji potrafią zarówno uczyć, jak i bawić. Skierowane są do dzieci od 5. roku życia, które kształtują już swoje zainteresowania i pasje. Książeczki mają po 12 stron pełnych tekstu i ilustracji, wzbogaconych twardą, idealnie prezentującą się oprawą. 

Te samo wydawnictwo ma w swojej ofercie również fajną książeczkę o... rodzinie robaczków. To "Big Bug Log". Bohaterem jest Mały Bugsy, który odwiedził swoich dziadków w Big Bug Log. Niestety nie jest pewien jak znaleźć drogę do ich domu. Z pomocą czytelnika - rozwiązywania zagadek, podążania labiryntami i podnoszenia klapek - Bugsy podąża właściwą ścieżką aż do niespodzianki. 

 

 

Okładka książki z robaczkami przed ich domkiem

Klik

 

Świetna na początki nauki czytania jest książeczka "Fingertail ABC" od Usborne do nauki alfabetu. 

 

 

Książka z literami alfabetu - m, n, o, p - przy każdej z nich jest kolorowa ilustracja zwierzęcia którego nazwa rozpoczyna się na daną literę

Klik

 

Za sprawą tej książki możecie poznać uroczego kota w samochodzie, ogromnego słonia czy królika w rakiecie. Wszystko w uroczym wprowadzeniu do alfabetu. Wspaniałe ilustracje i tekst alfabetyczny sprawiają, że jest to idealna książka, która pomoże bardzo małym dzieciom nauczyć się kształtów liter i związanych z nimi angielskich wyrazów.

Ciekawie prezentuje się też książka"Iguanas bananas" od Usborne. Skierowana do starszych dzieci jest humorystyczna i niezwykle ciekawa. Iguana odwiedza swojego smutnego przyjaciela. Ale jej próby pocieszenia idą okropnie źle... Jest to historia z prostym tekstem rymowanym i stylowymi ilustracjami. Zawiera uwagi rodziców na temat foniki.

 

 

Iguana siedząca w lesie patrzy na gazetę trzymaną przez siedzącego na drzewie tukana

Klik

 

Kolejną książkę wyróżnia na pewno grafika. Jest przepiękna i zabawna zarazem. To "Little Mouse'sBig Breakfast" Wydawnictwa Nosy Crow. Książka jest skierowana do dzieci 3+. Na 32 stronach poznajemy historię głodnej Myszki, która szuka śniadania i wie, gdzie je znaleźć. Wchodząc do kuchni, znajduje mnóstwo pysznych smakołyków. Ale kiedy w końcu znajduje coś, co jest po prostu idealne i wtedy szybko odkrywa, że szukała nie tylko śniadania!

 

 

Myszka zamknięta w słoju ze słodyczami

Klik

 

A co powiecie na klasykę? "Little Red Riding Hood" od Nosy Crow to kultowa opowieść o Czerwonym Kapturku w języku angielskim. 

 

 

Czerwony Kapturek puka do drzwi domku babci, a na stronie obok wita się z przebranym za babcię wilkiem

Klik

 

Jeśli chodzi o klasykę to mamy też wersję opowieści o Królewnie Śnieżce - angielską historię znajdziecie w książce "Peep inside fairytale Snow White & Seven Dwarfs" od Wydawnictwa Usborne. To uroczo zilustrowana wersja klasycznej baśni o Królewnie Śnieżce z serii z otwieranymi okienkami. 

 

 

Okładka książki na której jest Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

Klik

 

Znajdziemy wśród tytułów jeszcze opowieść o Dziadku do orzechów - "Peep inside fairytale The Nutcracker". Każdy rodzic, który chce wprowadzić dziecko w świat bajek w języku angielskim, koniecznie powinien sięgnąć po tę magiczną książeczkę. Zawiera ona opowieść toczącą się w Święta Bożego Narodzenia, która rozbudzi wyobraźnię każdego dziecka. Jest przepięknie ilustrowana i ma 14 stron. Ta książeczka to nie tylko zapierająca dech w piersi opowieść - dzięki niej dziecko również bardzo szybko nauczy się języka angielskiego. Atrakcyjności tej pozycji dodają liczne wycięcia i otwierane okienka, pozwalające dziecku odkryć jeszcze więcej. Opowieść tę możecie kupić również w wersji picture book - "The Nutcracker - picture book" od Usborne.

Kolejna propozycja z zakresu klasyki to "Rapunzel" od Usborne. Klasyczna bajka autorstwa braci Grimm, która opowiada o pięknej Roszponce uwięzionej w wieży przez złą czarownicę. Zawiera żywe i komiczne ilustracje autorstwa Desiderii Guicciardini. English Learner's Editions są częścią Usborne Reading Program opracowanego przez ekspertów w dziedzinie czytania na University of Roehampton. Pochodzą one z nagraniami CD w angielskim brytyjskim i amerykańskim oraz arkuszami do pobrania i notatkami nauczyciela.

 

 

Roszpunka w wieży zamkowej wygląda przez okno i wypuszcza swoje długie, blond włosy dla księcia

Klik

 

Kolejna książeczka na pewno spodoba się maluchom. Mówię o "That's not my witch" od Wydawnictwa Usborne. Ta książka autorstwa Rachel Wells to idealna pozycja dla maluchów potrzebujących stymulacji sensorycznej. Znajdziemy w niej sylwetki pięciu przyjaznych czarownic. Każda kryje na sobie różne materiały i faktury. Teksturowanie ma na celu pomoc w rozwijaniu świadomości sensorycznej i językowej malucha. Ale książka sprawdzi się też przy starszych dzieciach, które mogą ją samodzielnie czytać. Zdana są krókie i proste i poradzą sobie z nimi już starsze przedszkolaki. 

 

 

Czarownica z zielonymi włosami leci na miotle na tle księżyca w pełni. Towarzyszy jej nietoperz

Klik

 

Ruchome elementy, klapki i inne dodatki

Świetnie, szczególnie przy młodszych dzieciach. sprawdzą się książeczki interaktywne. Taki w których podnosimy klapki, otwieramy okienka czy przesuwamy coś paluszkiem. Jednym z przykładów jest propozycja świąteczna, którą można jednak oglądać i czytać przez cały rok ;) To BVF Slide and See Christmas od Wydawnictwa Usborne. 

 

 

Święty Mikołaj na saniach z reniferami leci nad miastem pełnym kolorowych domów

Klik

 

Zaprojektowana specjalnie dla najmłodszych - pełna pięknych, ale prostych obrazków, miłych zwierzątek i przyjaznych dla oka kolorów. Wprowadzi w nastrój świąt, a przy okazji nauczy wielu nowych, przydatnych słówek. 

 Kolejna propozycja to "Can you say it too? Quack, quack" od Wydawnictwa Usborne. 

 

 

Uśmiechnięta biedronka siedzi na liściu, otaczają ją inne czerwone kwiatki

Klik

 

To pięknie ilustrowana książeczka z dużymi otwieranymi klapkami, świetna do ćwiczenia dźwięków naśladujących odgłosy zwierząt. Fajnie wygląda też "Easter bunny flap book" od Usborne. 

A co powiecie na książeczki połączone z zabawkami? Fajny pomysł, prawda? Zerknijcie więc na "Eco Blocks: Good night shapes" od Wydawnictwa Sassi. 

 

 

Pudełko z otworami w kształcie koła i trójkąta i z ilustracjami zwierząt

Klik

 

To specjalny zestaw do nauki kształtów i kolorów. W jego skład wchodzi 10-stronicowa książeczka o nocnych przygodach małych zwierzątek oraz specjalny box z wyciętymi otworami i zestawem czterech klocków w różnych kolorach. Zadaniem dziecka jest dopasowanie kształtów do odpowiednich okienek. Zabawna, opowiedziana po angielsku historia, oswoi dziecko z pierwszymi słowami w tym języku oraz wspomoże prawidłowy rozwój malucha. Sassi Junior to innowacyjny wydawca, specjalizujący się w książkach dla dzieci poświęconych ekologii — zarówno pod względem treści, jak i materiałów. Ich książki i zabawki zostały wydrukowane na papierze pochodzącym z recyklingu, natomiast pięknie grafiki zostały naniesione za pośrednictwem farb przyjaznych dla środowiska. Książka jest przeznaczona już dla roczniaków. Znajdziecie ją również w wersji "Eco Blocks: Good morning shapes"

 

 

Książeczka z królikiem i myszką oraz figury przestrzenne wchodzące w skład zestawu

Klik

 

Fajnie prezentują się też książeczki z naklejkami, na przykład "First sticker book: Easter" od Usborne. Z kolei kolejna książka do odkrywania zakrytego i... dotykania to "Hello garage" od Nosy Crow. Zadaniem czytelnika jest pomóc Ludo znaleźć jego przyjaciół, aby mogli wyjść na zewnątrz i bawić się na miękkiej, zielonej trawie. W tej samej serii mamy też tytuł "Hello house". Tym razem Ludo przybył do wioski. Musimy pomóc mu znaleźć przyjaciół - tym razem pukając do drzwi różnych domów. 

 

 

Kotek mechanik i osioł za kierownicą naprawianego, pomarańczowego samochodu schowanego w garażu

Klik

 

Z kolei Wydawnictwo Egmont ma w swojej ofercie przepiękną książeczkę "Hugs and kisses" skierowaną do dzieci od 3 roku życia. Znajdziemy tu ciekawą opowieść o miłości wieloryba i ośmiornicy napisaną w języku angielskim. Dzięki temu, czytając dziecku bajkę, zapamiętuje ono pierwsze słowa oraz stara się zrozumieć sens historii. Tekst opowieści wzbogacony jest o piękne, kolorowe ilustracje, które dodatkowo zwiększają zainteresowanie dziecka i potrafią zaciekawić. "Hugs and kisses" będzie świetnym sposobem na rozpoczęcie szybkiej nauki języka, co pozwoli uzyskać pozytywne efekty, wpływające znacząco na dalszą przyszłość i umiejętności. 

 

 

Wieloryb i błazenek przytulają się pod wodą

Klik

 

O miłości rodzicielskiej traktuje z kolei piękna książeczka "I love my baby" od Wydawnictwa Boxer Books. 

A teraz chciałam Wam pokazać książkę z serii, która ukazała się też w Polsce, w tłumaczeniu na nasz język. Jest świetna, a dzieciaki wprost ją uwielbiają. To "Lift-the-flap Very First Questions and Answers. What is sleep?" od Wydawnictwa Usborne. Książka w prosty sposób opowiada o tym czym jest sen, dlaczego jest tak ważny i do czego może doprowadzić jego brak. Bardzo fajna to seria i warto mieć ją na półce. 

 

 

Różne scenki z udziałem dzieci - dziewczynka ubiera buty, dziewczynki czekają na szkolny autobus, chłopiec leży w łóżku z misiem i rozmawia z odwiedzającą go dziewczynką

Klik

 

Chcecie zobaczyć inne książki z tej serii? Pewnie tak, zatem nie dam się dłużej prosić i Wam je pokażę :)

Świetna jest "Lift-The_Flap First Questions and Answers. Why do tigers have stripes?".  Dlaczego wielbłądy mają garby? Dlaczego żółwie mają skorupy? A dlaczego ryby mają płetwy, a ptaki skrzydła? Młodzi miłośnicy zwierząt znajdą odpowiedzi na te i wiele innych pytań w tej książce informacyjnej. Z kolorowymi ilustracjami, prostym tekstem i masywnymi klapami do podnoszenia, a także linkami do starannie wybranych stron internetowych z filmami i aktywnościami. Książka ma twardą oprawę i jest skierowana dla dzieci powyżej 4 roku życia. 

 

 

Dwa tygrysy leżą na gałęzi drzewa

Klik

 

Kolejna propozycja to "Lift-the-flap First Questions and Answers. Why do we need a potty?".  To książka która nie tylko będzie pomocna w nauce języka. Może też wspomóc proces odpieluchowania. I to skutecznie. Przetestowane ;) 

 

 

Dzieci siedzą w pokoju i oglądają nocnik, na stronie obok na sznurach suszą się różnokolorowe majtki

Klik

 

Kolejne książki z serii to "Lift-the-flap First Questions and Answers. Why do we need bees?", "Lift-the-flap First Questions and Answers. Why should I brush my teeth?". Z tej ostatniej dowiemy się dlaczego zwierzęta nie mają szczoteczek do zębów? I dlaczego wypadają zęby dziecka? Czy wszyscy powinni myć zęby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w tej zabawnej książce z ponad 30 klapami do podnoszenia, łagodnym humorem i łatwym do zrozumienia tekstem na każdej stronie. 

Świetna jest też książka skierowana do dzieci 6+ "Lift-the-flap How Your Body Works". Po podniesieniu klap można odkryć niesamowite informacje o  funkcjonowaniu własnego ciała - od kości, krwi i mózgu po bakterie w pępku. Odkryjcie, co dzieje się podczas jedzenia, jak działają zmysły, co robi serce i płuca oraz poznajcie wiele innych fascynujących faktów. Książka ma większy format i świetnie prezentuje się wizualnie. 

 

 

Uśmiechnięty człowiek prężący mięśnie, w ciele którego widać mózg, mięśnie, ścięgna

Klik

 

Spójrzcie jeszcze na "Lift-the-flap Multiplying and Diving", "Lift-the-flap Questions and Answers About Dinosaurs""Lift-the-flap Questions and Answers About Plastic" - z niej dowiemy się z czego wykonany jest plastik? Jak dostaje się do oceanu? Czy możemy żyć bez plastiku? Wszystko o plastiku, recyklingu i jego wpływie na środowisko znajdziemy w tej odkrywczej książce z ponad 60 klapami do podnoszenia.

Z kolei następna książeczka świetnie nada się dla maluchów. To "Noodle loves to drive" od Nosy Crow. 

 

 

Miś panda w kolorowej koszulce i spodenkach bawi się koparką

Klik

 

Bohater książeczki, miś panda Noodle uwielbia pojazdy. Jesteście ciekawi jakie najbardziej? Zatem musicie sięgnąć po tę piękną, dotykową książeczkę zawierającą różne faktury materiałów. To nie tylko książka do nauki języka, ale też sensoryczna uczta. Na pewno spodoba się maluchom, a myślę, że i starszaki się nią zachwycą :). 

A teraz mam dwie fajne kartonówki z otwieranymi klapkami od Wydawnictwa Usborne. To "Play hide and seek with tiger" oraz "Play hide and seek with  zebra".

 

 

Zebra, małpa, flaming i ptaszek uśmiechają się i zerkają na czytelnika wprost z dżunglii

Klik

 

Dołączcie do tygrysa i zebry i zagrajcie w chowanego ze znajomymi! Małe dzieci uwielbiają podnosić duże klapy, aby znaleźć wszystkie urocze zwierzęta chowające się za nimi, w tym lwa, krokodyla, żyrafę i hipopotama. Dzięki jasnym, żywym ilustracjom Garetha Lucasa i prostemu tekstowi jest to urocza książka, która pozwala cieszyć się raz po raz. Skierowana już do rocznych maluszków. Ma twardą oprawę i 20 stron. 

Należy tu też wspomnieć o ciekawych książkach z... puzzlami. To tytuły "Tiny Town - Let's go outside" oraz "Tiny Town - Let's go to the shops". 

 

 

Lew stoi na przystanku autobusowym i macha do przejeżdżającego nieopodal na deskorolce dinozaura. W tle widać miasto i drzewa. Ilustracja jest równocześnie puzzlem, który można wyjąć ze strony

Klik

 

 

Okładka książki ze sklepami umieszczonymi na dwóch puzzlach

Klik

 

Zostały one wydane przez Wydawnictwo Top That Publishing ltd. Maluchy za sprawą pierwszej z prezentowanych książeczek mogą maszerować kolorowymi uliczkami miasta, poznawać mieszkańców, obserwować ruch pojazdów na zewnątrz czy odwiedzać okoliczne sklepy. Z kolei druga - opowiada o
sklepach właśnie. Dzięki temu maluszek poznaje m.in. piekarnię, sklep z ubraniami, czy słodyczami. Wyróżniają je ciekawe, kolorowe ilustracje, a także twarde, kartonowe strony. Dodatkowym atutem książeczek są wspomniane już puzzle, które można oderwać ze strony i ułożyć z nich całe miasteczko. Książki są skierowane do dzieci 3+ i mają po 12 stron. 

Opowieści nie tylko do poduszki

A co powiecie na angielskie książki przed snem? Czemu nie, prawda? :) Sprawdzą się idealnie, a dziecko również w czasie wyciszania będzie miało kontakt z językiem. To ważne, bo mimo zmęczenia maluchy też łapią dużo wiedzy. A jeśli do nauki języka dochodzą piękne ilustracje, to nic wiotrzeba. Tak właśnie jest w przypadku książki "Look and say what you see at the seaside" od Nosy Crow.

 

 

Różne zwierzęta wodne pływające w wodzie, obok nich nurek

Klik

 

Książka ma 32 strony i jest skierowana do dzieci powyżej 3 lat. Znajdziecie w niej wszystko, co można spotkać nad morzem. Od muszelek i zamków z piasku na brzegu, po rozgwiazdy i koniki morskie pod wodą. Ta interaktywna książka dla najmłodszych to świetny sposób na rozpoczęcie nauki o naturze
nad morzem. Co widzicie w skalnym basenie? Czy potraficie znaleźć pisklęta mew gniazdujące
na klifie? W każdym krajobrazie jest tak wiele do poznania.

W tej serii znajdziecie również "Look and say what you see in the countryside"

 

 

Las, dużo drzew i przemykające między nimi różne zwierzęta

Klik

 

Od lata na łące do jesieni w lesie i wielu innych środowiskach, ta książka dla najmłodszych
to świetny sposób na rozpoczęcie nauki o przyrodzie. Pokazuje wszystko to na co można natknąć się na farmie, a dzieci będą musiały znaleźć... zajączka na śniegu. Funkcja „look-and-say” jest idealna dla najmłodszych czytelników, aby poznać fascynujące szczegóły natury.

Mamy też wersję bliższą życiu większości z nas, czyli to co spotkać można w mieście. Znajdziecie to w książce "Look and say what you see in the town". Od owoców i warzyw na rynku, po kwiaty i ptaki w zaśnieżonym ogrodzie - ta książka dla najmłodszych to świetny sposób na rozpoczęcie nauki o przyrodzie w mieście. 

 

 

Zapada zmrok, w tle widać miasto z pozapalanymi w oknach światłami. Na pierwszym planie rodzina lisów, jeż i ptak siedząca na trawie oraz wiewiórka na drzewie

Klik

 

A teraz mam dla Was książkę petardę. Jest naprawdę świetna i to nie tylko dla chłopaków. To "Pop out & play: builder's tool" od Wydawnictwa Imagine That. 

 

 

plac budowy na którym pani pracuje wiertarką, na stronie obok ilustracja owej wiertarki z odgłosami jakie wydaje

Klik

 

Narzędzia budowlane to elementy, które od najmłodszych lat interesują dzieci, pozwalając na poznawanie nowych kształtów i zdobywanie umiejętności w różnych dziedzinach. Tematyka książeczki wiąże się z szeroko pojętym budownictwem. Dzięki jej ilustracjom oraz wysuwanym elementom, dzieci poznają narzędzia, jednocześnie ucząc się ich angielskich nazw. Grafiki zostały tu wzbogacone angielskim wyrażeniem i opisem, dzięki czemu określenia są o wiele łatwiej przyswajalne. Książka została zaprojektowana w taki sposób, by uczyć, rozwijać i bawić. Seria skierowana jest dla najmłodszych już od 2 roku życia. Znajdziemy w niej jeszcze część "Pop out & play Shopping list". Dzięki lekturze najmłodsi będą gotowi na swoje pierwsze zakupy w angielskim sklepie! Korzystając z wysuwanych elementów, poznają kształt i wygląd różnego rodzaju artykułów spożywczych, warzyw, owoców. Książkę wyróżniają żywe kolory, co pozwoli dodatkowo zainteresować najmłodszych. Cała seria to edukacyjne propozycje, które od pierwszych lat będą zarówno uczyć, jak i bawić. 

 

 

Scena w sklepie, ludzie robią zakupy i przechadzają się między półkami z koszami

Klik

 

Czy kiedykolwiek wyobrażaliście sobie świat w pionie? Jeśli nie, to może Wam w tym pomóc kolejna propozycja - książka "Pop-up above below: Nature" od Wydawnictwa Sassi. W rzeczywistości każde środowisko naturalne można zobaczyć z góry na dół, z nieba na głębiny! Obróć strony, aby odkryć za pomocą dwóch wspaniałych wyskakujących scen, co jest powyżej, a co poniżej: obserwuj tropikalny las od wierzchołków drzew do zarośli poniżej, tropikalne morze od powierzchni do głębin oceanu, afrykańską pustynię od wydm do podziemnych studni i Arktykę od wierzchołków gór lodowych do ich głębokości pod powierzchnią morza.

 

 

Ilustracja ukazuje to co znajduje się nad i pod ziemią - zwierzęta, korzenie i inne

Klik

 

Jeśli Wasze dzieci oglądają trochę bajek, to może trafiły też na tę, o której będzie za chwilę mowa. A jeśli jej nie znają, albo nie oglądają tv to książkę można czytać niezależnie od serialowej opowieści. Mówię o "Olobob Top: The Amazing World of Olobob Top" od Wydawnictwa Bloomsbury.

 

 

Ilustracja z bajki Olobob Top - kolorowe zwierzaki z długimi uszami i dużymi oczami

Klik

 

Książeczka wyróżnia się dobrze zaprojektowanym wnętrzem, które zapewnia przejrzystość i czytelność w odbiorze. Oprócz tekstów w języku angielskim składa się z uroczych ilustracji, przedstawiających głównych bohaterów animowanego serialu. Dzięki temu dziecko będzie bardziej skłonne do nauki, a historie przedstawione w książce wzbudzą spore zainteresowanie. Ci, którzy animowaną wersję znają, będą mogli ją porównywać z książką, co pozwoli na czerpanie radości zarówno z nauki, jak i fantastycznej zabawy. Książka posiada miękką oprawę i skierowana jest już do roczniaków. W serii znajdziecie też inne części: "Olobob Top: Let's Visit Big Fish's Pond" oraz "Olobob Top: The Olobobs and Friends".  W tej ostatniej znajdziemy również naklejki. Jej wnętrze skłoni dzieci do myślenia i podejmowania własnej inicjatywy. Przygotowane dla najmłodszych zadania wywrą pozytywny wpływ na dalszy rozwój dziecka, ucząc i jednocześnie bawiąc. Dzieci nie tylko mają szansę utożsamić się z bohaterami, pobudzić ciekawość i kreatywność, ale przede wszystkim zaznajomić się z nowym językiem. Zdobywanie podstawowej wiedzy za pośrednictwem innego języka jest świetnym sposobem na jego kompleksowe poznanie od najmłodszych lat, co pozwoli na łatwiejsze uczenie się słówek i wyrażeń. 

Świetnie sprawdzi się też książka o pewnym, sympatycznym piesku. To "Ralphie Dog at the station" od Nosy Crow. 

 

 

Myszka, świnka i pies w ubraniach stoją przy różnokolorowych walizkach różnego rozmiaru

Klik

 

Książeczka przedstawia pojęcia wielkości (małe, średnie, duże), przeciwieństw i podróży.
Dzięki zajmującym, szczegółowym scenom, mnóstwu punktów i nazw oraz prostemu trybowi
fabularnemu jest to idealne wprowadzenie do wspólnego czytania.

 Kolejna pozycja jest świetna, wciągająca i nie tylko na święta. To "Santa's Elves - sticker book"

 

 

Mikołaj i elfy stoją na śniegu na tle choinki

Klik

 

Ta książka to tak naprawdę 24 strony przygotowań świątecznych. Od czyszczenia sań Świętego Mikołaja, po zabawy na śniegu, produkcję zabawek i pakowanie prezentów. Wśród naklejek znalazły się między innymi: elfy, prezenty, zwierzątka, zabawki. Fajne jest to, że dziecko może wybrać gdzie finalnie znajdą się naklejki. Wprawdzie twórcy książki wskazują konkretne miejsca gdzie należy je przykleić, ale to dziecko jest tu twórcą i do niego należą decyzje. Ale myliłby się ten, kto sądzie, że książka to tylko album z naklejkami. To też książka wyjątkowo interaktywna, na wielu poziomach. I tak, oglądając ją, można nazywać przedmioty umieszczone na naklejkach. Naklejki można wklejać samemu, z rodziną lub przyjaciółmi. A takie wspólne wypełnianie książki zbliża. W książce jest też sporo szczegółów, które można policzyć czy dodać do siebie. Albo od siebie odjąć. Zatem oprócz nauki angielskiego, mamy też poznawanie podstaw matematyki. I w końcu opisywanie tego, co znajduje się na stronach. Początkowo po polsku, a im bardziej dziecko pozna książkę i im więcej angielskich słówek pozna - również w tym języku. 

Nieco starsze dzieci, które znają już trochę angielski, na pewno polubią książkę "See inside the Universe" od Wydawnictwa Usborne. Książeczka odpowiada na pytanie: z czego stworzony jest wszechświat? Skąd pochodzi? Książka z ponad 70 otwieranymi okienkami pokazująca odkrycia fizyków i astronomów, które obrazują tajemnice wszechświata. Zawiera wyjaśnienia do najważniejszych pytań dotyczących wszechświata – Co się stało podczas Wielkiego Wybuchy? Co się znajduje w najodleglejszych zakątkach kosmosu? Odpowiednia książka dla małych entuzjastów kosmosu. 

 

 

Tata i syn stoją na wzgórzu i oglądają przez lunetę niebo na którym widać różne zjawiska, gwiazdy i planety

Klik

 

Fajnie prezentuje się też kolejna książka, którą chciałam Wam pokazać. Będzie świetna do rozłożenia na łóżku czy miękkim dywanie i oglądania na leżąco. A i jest co rozkładać, bo to książka dłuuuuga. Mam na myśli "Unfolding Journeys - Amazon Adventure" od Wydawnictwa Lonely Planet Kids. 

 

 

Długa książka ukazująca zwierzęta, lasy i wody

Klik

 

Ta książka jest absolutnie fantastyczna. Przyjęła formę pokaźnej długości rozkładanej "harmonijki". Może być czytana w formie książki o podwójnych stronach lub rozłożona na ok 2 metry! To daje mnóstwo świetnej zabawy i nauki. 

Fajna do poczytania, nie tylko przed snem jest kolejna książka - "The book without the story" od Wydawnictwa Egmont. To propozycja dla starszych przedszkolaków. Bo i tekstu jest tutaj trochę i ilustracje są już bardziej, nazwijmy to "dorosłe". Kiedy biblioteka się zamyka, a ostatni bibliotekarz poszedł do domu do łóżka... książki ożywają i opowiadają historie o ich przygodach. Ale książka Dusty'ego nigdy nie została pożyczona i marzy o znalezieniu kogoś, z kim mogłaby się podzielić swoją historią. Czy znajdzie swojego idealnego czytelnika? Warto się dowiedzieć, gdyż brzmi intrygująco, prawda? :) 

 

 

Chłopiec siedzi po turecku i ogląda książkę - wokół niego jest pełno dinozaurów - na stronie obok scenka z rodziną oraz chłopiec rozmawiający z jakąś panią

Klik

 

I teraz moja faworytka - książka "Welcome to our world: A celebration of children everywhere!" Wydawnictwa Nosy Crow. 

 

 

Dzieci z różnych krajów w swoich narodowych strojach i napisany na środku różnymi kolorami tytuł książki

Klik

 

Dzieci na całym świecie są bardzo różne, ale mają też wiele wspólnego. Z tej pięknie ilustrowanej książki maluchy mogą dowiedzieć się, co ludzie w innych krajach jedzą, noszą, jak się bawią oraz jak mówią i świętują. Ta zachwycająca książka uczy nas, że pomimo różnych języków, zwyczajów i tradycji jest to naprawdę mały świat. Książka ma twardą oprawę, 64 strony i jest skierowana do 5 latków i starszych. 

I to by było na tyle. Zapraszam Was do czytania po angielsku, bo to naprawdę się opłaca. Niby nic, a dziecko uczy się sporo. I szybko. Dobrego tygodnia! 

 

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com

Komentarze do wpisu (4)

9 listopada 2020

http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - Amoxicillin 500mg Capsules Amoxicillin 500mg Capsules bpu.dorx.dobreliski.pl.eji.om http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

9 listopada 2020

http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - Amoxicillin No Prescription Amoxicillin 500mg Capsules buj.sdep.dobreliski.pl.lfz.vs http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

9 listopada 2020

http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - Amoxicillin 500mg Dosage Amoxicillin 500 Mg jfg.ilby.dobreliski.pl.ozq.wb http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

9 listopada 2020

http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - Buy Amoxicillin Amoxicillin 500mg Capsules woy.vvjs.dobreliski.pl.daj.jm http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

Dobre Liski | ul. Gruntowa 9/1 lok.2 | 15-706 Białystok | woj. podlaskie | Tel.: 694596187 | E-mail: kontakt@dobreliski.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium