Porcja książek nie tylko na długie, jesienne wieczory 0
Porcja książek nie tylko na długie, jesienne wieczory

Zostałam wychowana w wielkiej miłości i szacunku do książek. Tak samo staram się wychowywać moich synów. Pokazać im jak ważne jest czytanie i, że jak to kiedyś ktoś ładnie powiedział "czytające dziecko będzie kiedyś dorosłym który myśli". I to do nas, rodziców, należy podsuwanie im książek. Od samego początku, od urodzenia. A najlepiej jeszcze wcześniej - wiecie, że wielu lekarzy i położnych poleca czytanie do brzucha? Naprawdę warto. U mnie ta metoda uspokajała wszystkie kopniaki. Maluchy od razu wsłuchiwały się i uspokajały ;) 

Zacznijmy zatem naszą wyprawę do Świata książek. Na początek... maluszki!

Coś dla najnajów

Noworodek, ani malutkie dziecko samo książki nie przeczyta. Ba! Nawet nie będzie wstanie wziąć jej do rączki. Czy to znaczy, że jeszcze ma czas i najlepiej dać mu spokój? Nie! To znaczy, że musimy mu zaproponować lektury dostosowane do jego wieku i możliwości poznawczych. Świetnie sprawdzą się tutaj kontrastówki. 

Przepięknie prezentuje się na przykład Dwustronna książeczka kontrastowa od BenBat

 

Klik

 

Ta dwuetapowa kolorowa książeczka zachęci malucha do zabawy, pomoże rozwinąć wyobraźnię oraz ćwiczyć małą motorykę. Książeczka stymuluje widzenie i zachęca do korzystania z niej na brzuszku w wózku, łóżeczku lub posłuży jako zabawka rozłożona na macie. Jest lekka, miękka, składana w harmonijkę dla wygodnego przenoszenia. Pierwszy etap w którym przyda się Wam książeczka, to czas kiedy dziecko ma od 0 do 3 miesięcy. Wtedy kontrastowe kolory - czarny, biały, czerwony i niebieski - pomogą rozwinąć zmysł wzroku. Do tego uwagę przyciągnie bezpieczne lusterko
oraz różne wzory i obrazki o wysokim kontraście. W etapie drugim, czyli od 3 do 5 miesięcy dziecku spodoba się na pewno szeroka gama żywych kolorów i wzorów dostępnych w książeczce. Dodatkowo szeleszczące elementy, takie jak ogon lisa, chmurka i choinka pobudzą zmysł słuchu. Jest też plastikowe słońce, które stwarza niepowtarzalny efekt kolorowego światełka, a metki zachęcają do chwytania. Malucha zaciekawią też na pewno różne struktury materiału. I w końcu etap 3 - od 5 miesiąca. To czas, kiedy książeczka pomoże dziecku poznać przyczynę i skutek poprzez wykonywanie dobrych i dużych umiejętności motorycznych. Dodatkowo maluch będzie mógł poznać kolory i kształty.

Podobne książeczki znajdziemy w ofercie marki Mom's Care. Możemy wybrać wersję czerwoną, niebieską, różową. Jest mięciutka, materiałowa i na pewno zainteresuje malucha oraz rozwinie sprawność jego rączek. A do tego jest pełna niespodzianek. Są tu elementy interaktywne takie jak szeleszczące „kartki”, lusterko, wstążki z pewnością zapewni dziecku wspaniałą zabawę na długi czas, a przy okazji będzie stymulować jego rozwój. Wykonana jest z przyjemnych w dotyku materiałów o odmiennych fakturach, które z pewnością zaciekawiają badawcze paluszki.

 

Klik

 

Ciekawie wygląda również książeczka sensoryczna kontrastowa MrB od Lullalove

 

Klik

 

Ta kontrastowa książeczka dla najmłodszych dzieci została wykonana z bawełny. Jest szczególnie polecana niemowlętom w pierwszym półroczu życia. Potrzebujecie więcej zalet? Jest malutka, poręczna, łatwa do prania, idealnie sprawdzi się podczas pierwszych zabaw z dzieckiem. Specjalnie zaprojektowane wzory, waga oraz długość książeczki, odpowiadają możliwością motorycznych i potrzebom rozwojowym niemowląt. Kontrastowe połączenia czerni bieli i czerwieni stymulują zmysł wzroku dziecka, wpływając na rozwój mięśni gałki ocznej oraz koncentrację. Wystające metki i uszka posłużą stymulacji dotyku i nauki manipulowania paluszkami oraz nauce pierwszych, świadomych chwytów. Element szeleszczący zaszyty we wnętrzu książeczki stymuluje słuch dziecka dodatkowo ucząc związków przyczynowo-skutkowych. Dziecko poznaje zasadę, że działanie przynosi określony rezultat, w tym przypadku szeleszczenie. 

A jeśli jesteśmy przy miękkich książeczkach, to teraz będzie prawdziwy hit. Jedna z naszych niedawnych nowości, czyli książeczki z ogonkami. Tak, dobrze przeczytaliście ;) Marka Jellycat proponuje m.in. książeczkę Tęczowe ogonki oraz książeczkę Garden z ogonkami. To kolorowa, piękna i zachwycająca pozycja. Zachwycą się nią nie tylko maluchy, ale również rodzice. 

 

Klik

 

Przepiękne i bardzo bliskościowe są też kontrastówki Guido van Genechtena wydane przez Naszą Księgarnię - "Mamusie z dziećmi" i "Tatusiowie z dziećmi"

 

Klik

 


Dzieci zwierząt mają mamusie i tatusiów tak jak i ty. W tych uroczych, czarno-białych książkach spotkacie różne mamy oraz tatusiów i ich dzieci. Będą to zwierzęta z sąsiedztwa, jak kota czy kurę, psa czy ptaka i te dzikie, z dalekich krajów, jak pingwina czy słonia albo fokę czy nosorożca. Książeczki przystosowane są dla maluchów już od pierwszych miesięcy życia. Stymulują wzrok i wspierają rozwój.

Po czerni i bieli, czas na kolor. Nieco starsze, ale wciąż malutkie dzieci, na pewno zakochają się w błyszczących książeczkach. Cóż to takiego? Otóż seria która ukazała się nakładem Wydawnictwa Wilga. Znajdziemy w niej "Błyszczące książeczki. Błyszcząca pszczółka", "Błyszczące książeczki. Błyszcząca żabka", "Błyszczące książeczki. Błyszczący motylek" oraz "Błyszczące książeczki. Błyszczący piesek"

 

Klik

 

To seria książeczek z silnie skontrastowanymi obrazkami do nauki pierwszych słów. Na każdej stronie jest prosta, urocza ilustracja z efektownym błyszczącym wykończeniem, które przykuwa uwagę malucha i wzbudza jego ciekawość. Polecane są dzieciom w wieku od 0 do 2 lat. Seria ukazała się nakładem Wydawnictwa Wilga. 

Wielkie... w tytule

Skoro było coś dla najnajów, czyli inaczej mówiąc dla maluszków, teraz będzie coś dla wielkich... A raczej ze słowem "wielkie" w tytule. Ot tak sobie wymyśliłam podział na dziś ;) Przyznacie, że jakiś klucz w tym jest ;) A i książki są ciekawe, chociaż niekoniecznie wielkie. Mają raczej standardowe wymiary i skierowane są do nieco starszych dzieci. 

Na pierwszy ogień pójdzie "Wielka księga ciemności". Autorką jest Helena Haraštová, a książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Adamada. Okazuje się, że w ciemnościach tętni życie. Kiedy jest ciemno, wszyscy idą smacznie spać… Ale czy wszyscy? Ależ skąd! To właśnie wtedy świetliki wyruszają w swój niezwykły lot, krety i dżdżownice drążą podziemne tunele,a w głębinach oceanu kałamarnice szykują się na łowy. A ludzie? Wielu też nie śpi. Kontrolerzy kierują ruchem samolotów, strażacy gaszą pożary, a piekarze pieką chleb, który pachnący zjecie na śniadanie. 

 

Klik

 

Moja kolejna propozycja to "Wielka Księga Snów" która ukazała się nakładem Wydawnictwa Ezop. Autorem jest Giovanna Zoboli (opracowanie graficzne: Simona Mulazzani). To wierszowana zasypianka dla najmłodszych, w której do snu układają się żyrafy, foki, mewy, mandryl, hipopotam i aż osiem jamników!

 

Klik

 

A jak się wyśpimy, możemy ruszyć w drogę. Najlepiej z książką "Wielka podróż małego ptaszka" Patricii Hegarty. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Wilga. To wspaniała i ciepła opowieść o bezinteresownej pomocy i sile prawdziwej przyjaźni. Podczas wędrówki ze swoim stadem Mały Ptaszek rani się w skrzydło i ląduje na ziemi. Nie może latać, ale na szczęście trafia pod opiekę życzliwego Jelenia. Razem wyruszają w podróż, w czasie której bardzo się zaprzyjaźniają.

 

Klik

 

Z kolei "Wielkie mycie zębów w Zoo" Sophie Schoenwald Wydawnictwa Esteri to zabawna książeczka nie tylko dla przedszkolaków. W całym zoo czuć nieprzyjemny zapach, ponieważ nikt nie chciał myć zębów. Wszystkie zwierzęta uznały, że to głupie i niepotrzebne. Pewnego dnia dyrektor zoo, pan Niecierpliwiec, postanowił zmienić ten stan rzeczy. Wymyślił zatem sprytny plan, który zamierzał przeprowadzić z pomocą nieustraszonego jeża Ignacego Miętusa. Co z tego wyszło? Zobaczcie koniecznie. Co ciekawe, do książki dołączono plakat z instrukcją jak dobrze myć zęby. 

 

Klik

 

Sympatyczną lekturą będzie na pewno "Wielki dzień małej króliczki" Swapny Haddow z ilustracjami Alison Friend. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Wilga. To wzruszająca opowieść o przyjaźni i bezinteresownym wspieraniu się. Mała Króliczka nie ma się z kim bawić. Jej dziadek, Wielki Królik, proponuje wnuczce, żeby pomogła mu załatwić kilka spraw. Razem wędrują przez łąkę i las, odwiedzając sąsiadów w potrzebie, a Mała Króliczka odkrywa, że nawet najdrobniejsze gesty dobroci mogą zrobić wielką różnicę. 

 

Klik

Bardzo wartościową lekturą jest też "Wielka złość małego zajączka" Moniki Filipiny. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Ezop. Bohaterem jest Zachary, największy złośnik wśród zajęcy. Poznajemy go oraz jego przyjaciół. I dowiadujemy się jak niewiele potrzeba by się zmienić. 

 

Klik

 

A skoro już przy emocjach jesteśmy, zajrzyjcie koniecznie do następnej kategorii. 

Poruszające temat emocji

To bardzo ważna kategoria. Szczególnie jeśli macie w domu przedszkolaka. Bo o emocjach warto rozmawiać już od najmłodszych lat. Książki bardzo w tym pomagają. Na początek "Kolorowy potwór" Anny Lleans Wydawnictwa Mamania. Kolorowy potwór nie wie, co się z nim dzieje. Wszystkie jego emocje się poplątały, sam już nie wie, co właściwie czuje! Trzeba to szybko naprawić. Czy ktoś mu pomoże? To prosta i zabawna historia, która wprowadzi dzieci w fascynujący język uczuć. Nauczcie się razem z kolorowym potworem, jak rozpoznawać i nazywać emocje.

 

Klik

 

O emocjach dowiecie się dużo również z książki "W moim sercu. Księga uczuć". To pozycja autorstwa Jo Witek z ilustracjami Christine Roussey, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Mamania. To piękna książka o uczuciach, która podbiła tysiące małych i dużych serc. Jak mówi mała bohaterka: dziś otworzę szeroko drzwi do mojego serca i zobaczymy, co się w nim kryje. Radość, smutek, odwaga, gniew - w każdym sercu mieszka wiele uczuć. W Waszym też. Odkryjcie je razem z bohaterką i wyjaśnijcie maluchom. 

 

Klik

 

Jest jeszcze jedna książka tych samych autorów - "Moje małe strachy. Księga odwagi"

 

Klik

 

Małe dzieci czasem boją się ciemności, dziwnych kształtów, dźwięków, wymyślonych potworów i zwierząt. Razem z bohaterką znaną z bestsellerowych „W moim sercu” i „Puk, puk. Jest tam kto?” przechodzimy przez kolejne strony, poznając źródła dziecięcych lęków i sposoby na ich ukojenie.

Z kolei "Mus jabłkowy" Klaasa Vernplancke wydana przez Dwie Siostry to wzruszająca książka obrazkowa o małym chłopcu, jego tacie i o tym, że nawet najlepszy rodzic czasem wpada w złość. Ale nie na długo. Tata ma gładkie policzki, twarde mięśnie, a w kąpieli śpiewa jak mama. Jego ręce są ciepłe, a palce smakują musem jabłkowym. Ale czasem ręce taty robią się zimne i zaczynają ciskać błyskawice. Tata milknie, a w powietrzu zawisa burza. Na szczęście trwa to tylko chwilę, a potem... palce taty znów smakują musem jabłkowym.

 

Klik

 

"Co cię martwi" Molly Potter z ilustracjami Sarah Jennings Wydawnictwa Tadam to lektura obowiązkowa. Nie tylko dla każdego dziecka, ale też (może przede wszystkim) dla każdego rodzica. To bardzo ciekawe i przystępne spojrzenie na to, o co martwią się dzieci w codziennym życiu, ale w przyjazny dziecku sposób, który można łatwo zrozumieć. Dzięki doskonałym poradom i doskonałym ilustracjom... jest to idealna książka dla dziecka, aby mogło porozmawiać z każdym dorosłym o swoich zmartwieniach.

 

Klik

 

Skoro już przy pytaniach w tytułach jesteśmy, to będzie jeszcze jedno - "Co robisz z pomysłem?" duetu Kobi Yamada i Mae Besom Wydawnictwa Levyz to genialna książka rozwijająca wyobraźnię. To bestseller New York Times. Współczesny kanon literatury dziecięcej. Prosta i mistrzowsko zilustrowana opowieść o poczuciu własnej wartości i przedsiębiorczości. Książka dla każdego, bez względu na wiek. Dla wszystkich tych, którzy kiedykolwiek mieli (albo będą mieli) pomysł. Książka opowiada o dziecku, które pomaga błyskotliwemu pomysłowi stać się częścią świata. Gdy chłopiec z wytrwałością pielęgnuje swój pomysł, a jego wiara we własne siły rośnie, rośnie też sam pomysł. Aż pewnego dnia zaczyna dziać się coś niezwykłego… Sprawdźcie koniecznie co. 

 

Klik

 

I jeszcze jedna, bardzo ważna książka w tej kategorii. Traktująca o miłości i o tym, jak oswoić lęk przed chorobą kogoś bliskiego. To "Mój inny dziadek" Rolfa Bartha, zilustrowana przez Danielę Bunge Wydawnictwa Kinderkulka. To wzruszająca książka obrazkowa o demencji dziadka przedstawiona z perspektywy kilkuletniej wnuczki. Dziadek jest najlepszym przyjacielem Zosi. Opiekuje się dziewczynką, jest wyrozumiały i troskliwy. Jednak, kiedy dziewczynka wraca z wakacji, wszystko się zmienia. I dziadek też jest inny. Odmieniony. Niby ten sam, ale nie taki sam. Zapomina o wszystkim. Często nie pamięta nawet imienia dziewczynki. Zosia zaczyna się zastanawiać co można z tym zrobić. Bo coś można na pewno. Role się odwracają: teraz Zosia zajmuje się mężczyzną. Książka uczy też odpowiedzialności za drugą osobę. Naprawdę warto ją mieć.  

 

Klik

 

W krainie Mikołaja

I w końcu coś, na co pewnie czekaliście. Książki o... Mikołaju i o świętach! Możecie na rynku znaleźć ich naprawdę dużo. Są takie, które możemy czytać codziennie po rozdziale przez cały czas oczekiwania na święta - począwszy od 1 grudnia. To takie swoiste kalendarze adwentowe. Ale, to dopiero jak dzieci będą nieco starsze. A co czeka na maluszki? Zobaczcie. 

Zacznijmy od propozycji Wydawnictwa Wilga. To "Magiczne dźwięki. Przygody świętego Mikołaja"
Za sprawą tej książki poznacie niezwykłą opowieść o przygodach Świętego Mikołaja i będziecie mogli przenieść się do jej świata dzięki magicznym dźwiękom! Książka opowiadająca fantastyczną historię dzieciństwa i młodych lat Świętego Mikołaja, do której dołączony jest panel dźwiękowy. W czasie czytania opowieści dziecko może słuchać sześciu związanych z nią dźwięków.

 

Klik

 

Druga pozycja z tej serii to "Magiczne dźwięki. Opowieść Wigilijna"

 

Klik

 


To jedna z najsłynniejszych historii Charlesa Dickensa w wersji dla przedszkolaków. Podobnie jak w poprzedniej pozycji, do książki dołączony jest panel dźwiękowy. W czasie czytania opowieści dziecko może słuchać sześciu związanych z nią dźwięków.

Kolejna, cudowna historia to "Śnieżne marzenia" Erica Carle wydana przez Wydawnictwo Tatarak. Znajdziemy tu prostą, acz urokliwą historię, genialne - jak zawsze - ilustracje oraz coś jeszcze. Sprawdźcie dokładnie co. Autor "Bardzo głodnej gąsienicy" gwarantuje najlepszą zabawę. 

 

Klik

 

Kolejna propozycja to jedna z części popularnej i lubianej przez dzieci i rodziców serii "Przesuń paluszkiem" o podtytule "Pod choinką". Autorką jest Gebriele Clima. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Wilga. 

 

Klik

 

W serii znajdziecie książki gwarantujące dzieciom rozwój intelektualny połączony z ćwiczeniem koordynacji wzrokowej i ruchowej. W każdej z nich zawarta jest wciągająca historia i dodatkowe zadanie dla maluszka, czyli wodzenie paluszkiem po kolorowej, lekko wyżłobionej ścieżce. Czytanie książki przez rodzica staje się dzięki temu dla maluszka rozwijającą zabawą. Świąteczna edycja przedstawia Mikołaja, który… potrzebuje pomocy. A pomóc mu może tylko zaangażowany maluszek. Pyszna zabawa gwarantowana. 

Sympatyczne ilustracje znajdziemy z kolei w książeczce "Miś Pracuś. Pomocnik Mikołaja", której autorem jest Benji Davies, a ukazała się nakładem Wydawnictwa Wilga. Dołączcie do Misia Pracusia i dowiedzcie się, na czym polega praca w różnych zawodach! Czytając wesołe książeczki i przesuwając ruchome elementy, mały czytelnik może pomóc Misiowi w pracach na wsi, akcjach ratunkowych w karetce pogotowia czy wozie strażackim, a także dostarczeniu prezentów dzieciom wraz ze Świętym Mikołajem. To nie tylko fajna książka, ale też dobra zabawa! 

 

Klik

 

I w końcu coś dla nieco starszych przedszkolaków - "Piktogramy. Bajka obrazkowa na święta" również od Wilgi. 
To wesołe historyjki świąteczne, w których wybrane słowa zostały zastąpione piktogramami. Dzięki temu dziecko może czytać razem z mamą albo tatą, odgadując słowa ukryte w obrazkach. Dla dzieci w wieku 3–5 lat.

 

Klik

 

Ale! Byłabym zapomniała o jeszcze jednej, bardzo fajnej książeczce. To "Ruchome elementy. Misio Zbysio szuka Świętego Mikołaja" Jannie Ho Wydawnictwa Wilga. 

 

Klik

 

Bohater książeczki, Misio Zbysio nie może doczekać się świąt! W Wigilię postanawia znaleźć Świętego Mikołaja. Tylko gdzie on może być? Książka zaprojektowana specjalnie dla małych rączek! Zawiera ruchome elementy i kartonowe, mocne strony.

I to by było na tyle... No dobra, mam coś jeszcze. Książkę, która nie pasuje do żadnej z kategorii, ale jest bajeczna. I to nie tylko książka. Zachęciłam Was? Mam nadzieję. Mam też nadzieję, że sięgniecie po "Moje pierwsze memo. Zwierzęta" Wydawnictwa Adamada. 

 

Klik

 

To zabawa i nauka o zwierzętach w jednym. W środku znajdziecie: ilustracje z nazwami zwierząt;zabawne zadania ze zwierzętami: memo, odszukiwanie, chowanie i zgadywanki; oraz plansze z przesuwanymi okienkami. Rozrywka w najlepszym wydaniu. Naprawdę polecam i ziewam. I zwiewam. Bo jest właśnie 6 rano, a ja się jeszcze nie położyłam. Zdradzę Wam tajemnicę - większość tekstów piszę po nocach. Ot, uroki macierzyństwa. Dopiero kiedy cały dom śpi, można zebrać myśli ;) Zatem dobranoc i dzień dobry zarazem. I do następnego razu! 

Komentarze do wpisu (0)

Dobre Liski | ul. Gruntowa 9/1 lok.2 | 15-706 Białystok | woj. podlaskie | Tel.: 694596187 | E-mail: kontakt@dobreliski.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium