Co to jest połóg
Połóg to pojęcie złożone. I choć fizyczne objawy są podobne, to psychicznie każda z nas może go przechodzić zupełnie inaczej. Okres ten - za Wikipedią - to z łaciny puerperium – czas po ciąży i porodzie, w którym anatomiczne, morfologiczne i czynnościowe zmiany ciążowe stopniowo ustępują, a ustrój wraca do stanu sprzed ciąży. Zazwyczaj połóg trwa sześć tygodni. Możemy w tym czasie wyróżnić następujące okresy:
- bezpośredni – obejmuje pierwsze 24 godziny po porodzie
- wczesny połóg – obejmuje pierwszy tydzień po porodzie
- późny połóg – trwa do 6 tygodni po porodzie.
Nie wiem czy wiedzieliście, ale dla mnie to było nowością, z którą zaznajomił mnie lekarz tuż po pierwszym porodzie. Mianowicie chodzi o to, że podczas ciąży macica zwiększa swoje rozmiary 10-krotnie! Co nie znaczy, że powrót do normy trwa długo. Przeciwnie. Następuje on dość szybko. Macica swoją normalną wielkość osiąga w 6. tygodniu połogu. Jak podaje Wikipedia - zwijaniu się macicy w pierwszych dniach połogu towarzyszą silne, często bolesne skurcze. Są dosyć mocno odczuwalne w trakcie karmienia piersią, ponieważ wtedy następuje wyrzut oksytocyny. Szyjka macicy stopniowo przybiera formę walcowatą i zamyka się w końcu pierwszego tygodnia połogu. Jeśli zaś chodzi o pochwę, to wraca ona do stanu przed porodem około trzeciego tygodnia połogu. Wejście do pochwy pozostaje zazwyczaj swobodniejsze niż przed ciążą.
Ile trwa połóg
Tak jak już wspominałam, zwyczajowo jest to 6 tygodni. Chociaż u niektórych połóg może trwać dłużej. A u innych pewne kwestie z nim związane mogą zakończyć się przed upływem 6 tygodni. Jednak ten czas jest wyliczony specjalnie, by nasze ciało mogło wrócić do stanu sprzed ciąży. Po tych magicznych 6 tygodniach możemy wrócić do współżycia czy uprawiania sportu. Wszystko jednak zależy od naszego, indywidualnego stanu zdrowia. Dlatego wszelakie decyzje podejmujmy po rozmowie z lekarzem. On, po przeprowadzeniu m.in. badania usg, będzie w stanie stwierdzić czy możemy wrócić do naszych przyzwyczajeń i aktywności.
W połogu warto też zadbać o ciało, które przez dziewięć miesięcy było dość obciążone. Postawcie na dobre jakościowo kosmetyki, najlepiej naturalne. Spory wybór znajdziecie w naszym dziale Naturalne kosmetyki dla mam.
Przydadzą Wam się również podkłady poporodowe Comfort od BabyOno.
[product id="24555"]
Podkłady poporodowe zostały zaprojektowane specjalnie dla kobiet w okresie połogu, by czuły się komfortowo i swobodnie. Anatomiczny kształt zwiększa komfort noszenia, a samoprzylepne paski umożliwiają stabilne przymocowanie podkładu do bielizny. Podkłady zapewniają skuteczną ochronę nawet w pozycji leżącej. Ultra miękka i delikatna zewnętrzna warstwa przeznaczona dla wrażliwej skóry, przepuszcza powietrze, co zapobiega odparzeniu. Wysokochłonny superabsorbent pochłania wilgoć, zapewniając zatrzymanie płynów wewnątrz podkładu oraz neutralizując nieprzyjemne zapachy. Foliowa warstwa zewnętrzna zapobiega przeciekaniu, chroniąc bieliznę przed zabrudzeniem.
Świetnie też sprawdzi się żelowa poporodowa wkładka Therapearl od Lansinoh.
[product id="26284"]
To wszechstronnie działający produkt wspomagający regenerację w połogu. Po podgrzaniu - kojąca ulga przy dyskomforcie związanym ze skurczami macicy. Po schłodzeniu - łagodzenie bólu spowodowanego pęknięciem krocza, hemoroidami oraz cesarskim cięciem. Bezpieczne do stosowania w połogu oraz podczas karmienia piersią. Każda wkładka posiada rozmiar przypominający wymiary klasycznej podpaski „maxi” (22.86 x 6.35 cm). Rozmiar wkładek został jednocześnie zoptymalizowany aby można było je umieścić w większości typowych kuchenek mikrofalowych. „Perełki” wypełniające wkładkę pozostają elastyczne nawet po zamrożeniu.
Dzięki swojej gładkiej i miękkiej powierzchni podczas kontaktu ze skórą idealnie się dopasowują i przynoszą kojącą ulgę. Dzięki technologii ColorSmart ™ perełki mają biały kolor gdy są podgrzane a po schłodzeniu zmieniają swój kolor na fioletowy.
Kolejnym przydatnym podczas połogu gadżetem jest poporodowa buteleczka do podmywania od Lansinoh.
[product id="23267"]
Buteleczka dostarcza delikatny, orzeźwiający i rewitalizujący strumień wody, ułatwiając pielęgnację krocza po porodzie. Odwrócona konstrukcja z wygiętą dyszą pomaga w dotarciu do trudno dostępnych miejsc. Umożliwia obmywanie krocza podczas korzystania z toalety. Dzięki specjalnie zaprojektowanej butelce z szyjką strumień wody zostaje uwolniony w idealny sposób pod pożądanym kątem. Szyjka butelki może zostać wydłużona o dodatkowe 10 cm a możliwość jej złożenia ułatwia przechowywanie. Ergonomiczny kształt gwarantuje kompaktowość i ergonomiczność. W zestawie znajdziecie też wygodne, wodoodporne etui.
I jeszcze zerknijcie na organiczny poporodowy spray przeciwbólowy od tej samej marki.
[product id="28211"]
Organiczny spray poporodowy jest naturalną i bezpieczną alternatywą dla powszechnie stosowanych środków przeciwbólowych. Przynosi ulgę i regeneruje. Ma właściwości odświeżające i przyśpieszające gojenie. Połączenie kojących roślinnych składników tak jak aloes, rumianek i ogórek aby schłodzić i ukoić okolice intymne od pierwszych chwil połogu. Testowany ginekologicznie i przyjazny dla skóry. Spray 360° pozwala na łatwą i poręczną aplikację produktu z każdej strony.
Rozpieszczajmy się i przekazujmy obowiązki - czyli jak o siebie zadbać
Po porodzie cała uwaga skupiona jest na dziecku. I to jest zrozumiałe. W końcu to mały człowiek, który zachwyca. Nowe życie. Czysta karta. Ale nie można przy tym zapominać o mamie. Gdyby nie ona z tatą - dziecka by nie było. To ona byłą dla malucha domem przez 9 miesięcy. Ona nosiła go i dbała, zanim jeszcze pojawił się na świecie. Warto zatem teraz zadbać o nią.
Kiedy przychodzimy w odwietki - weźmy ze sobą prezent również dla mamy. I nie, nie musi być to coś drogiego. Wystarczy domowy obiad, jakiś smakołyk, krem czy inny kosmetyk, który może się młodej mamie przydać. Możemy też podarować siebie - a mianowicie swoja obecność i opiekę. Nad mamą, ale też nad maluszkiem, tak, żeby mama mogła pójść pod prysznic, poszwędać się do galerii handlowej, wyjść samotnie na spacer czy zaszyć się w sypialni i chwilę pospać. My w tym czasie zajmujemy się dzieckiem. Wierzcie mi, to naprawdę jest najlepszy prezent jaki możemy dać młodej mamie. No dobra. Możemy jej też posprzątać w domu, pozmywać czy zrobić pranie. I ugotować coś dobrego. Albo chociaż zrobić ciepłą herbatę i kanapki. Każda młoda mama doceni taki prezent o wiele bardziej niż kwiaty czy czekoladki.
Książki, które mogą pomóc nie tylko w połogu
Książki sprawdzają się w każdej sytuacji. Pomagają ogarnąć nawet te sytuacje, które na pierwszy rzut oka są ciężkie do rozwiązania. Książki mogą pomóc też odnaleźć się w rodzicielstwie. W połogu często wiele rzeczy wydaje nam się nie do przejścia. A kiedy do hormonów dochodzi jeszcze brak snu i zmęczenie nową sytuacją - łatwo można się podłamać. Dlatego warto poczytać i pomyśleć co i jak.
Zacznijmy od książki "Jak zrozumieć małe dziecko" z Serii Rodzicielskiej od Wydawnictwa Natuli.
[product id="19146"]
Jest to przewodnik dla tych, którzy nie ufają "niezawodnym metodom" i "instrukcjom obsługi". Dla tych, którzy chcą nauczyć się rozpoznawać i prawidłowo reagować na prawdziwe potrzeby swojego dziecka. To książka, w której 7 matek, zawodowo związanych z rozwojem dziecka, wspiera inne matki i ojców w ich drodze do świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa. Opierając się na wiedzy z zakresu neurobiologii, teorii więzi i psychologii, weryfikują nasze polskie mity wychowawcze i przekonania o naturze dziecięcej.
Ciekawa jest też pozycja "Pierwsze chwile z noworodkiem" od Wydawnictwa Oficyna 4eM.
[product id="15525"]
Jest to kontynuacja bestsellera położnej Izabeli Dembińskiej "Rodzić można łatwiej". W pierwszej części nowej książki autorka skupia się na istocie noworodka i poznaniu potrzeb nowo narodzonego człowieka, w dużo szerszym ujęciu niż zwykła „instrukcja obsługi dziecka”.
- Bardzo chcę, aby rodzice potrafili spojrzeć na dziecko, które chwilę temu przyszło na świat jak na odrębną istotę, która odczuwa, posiada swoją sensorykę, wrażliwość na świat a sam proces ciąży i porodu to czynniki wpływające na jego rozwój – tłumaczy Iza Dembińska.
Podkreśla, jak jakość narodzin może wpływać na rozwój dziecka. Poza takim ujęciem, stara się zapoznać rodziców ze zmianami fizjologicznymi, które są naturalne przy adaptacji w świecie zewnętrznym po okresie prenatalnym, ale często właśnie takie zmiany budzą niepokój u rodziców. W książce wyjaśnione są podstawy pierwszych ważnych umiejętności w sytuacjach trudnych, chociażby zasady pierwszej pomocy. To właśnie one wśród umiejętności praktycznych każdego rodzica, powinny być znacznie ważniejsze niż zakup kolejnych gadżetów… W kwestii podstaw pierwszej pomocy autorkę wspomagają dwie doświadczone ratowniczki medyczne.
W drugiej części położna przekazuje całą wiedzę o laktacji i stara się pomóc zrozumieć jej mechanizmy oraz odkryć podstawy sukcesu karmienia piersią, zarówno po stronie mamy jak i dziecka. Karmienie, które wydaje się naturalne i instynktowne, początkowo może nie być prostym dla nas zjawiskiem, bo wymaga wiedzy i czasu oraz ogromu wsparcia. Walka z laktacyjnymi mitami to także ważny element w przygotowaniu się do karmienia piersią.
Skupienie się na dziecku jest istotne, ale równie ważne są odpoczynek i regeneracja mamy w tym intensywnym, nowym dla niej okresie. A może sobie w tym pomóc prostymi technikami pracy z ciałem. Położna Izabela Dembińska zaprasza tym razem w podróż po świecie noworodków, zaprasza wspólnie z zaprzyjaźnionymi specjalistami z zakresu osteopatii pediatrycznej, fizjoterapii kobiecej i ratownictwa medycznego.
Do obowiązkowego przeczytania w połogu jest też książka "Mamy dla Mamy. Tom II. Macierzyństwo" od Wydawnictwa Mamy dla Mamy.
[product id="26673"]To książka autorstwa 1200 kobiet! Mamy tutaj ponad 690 stron, 170 rozdziałów dotyczących okresu wczesnego macierzyństwa – z dziećmi w wieku do 3 lat. Każdy z nich ma swoją autorkę, ale jest efektem dyskusji kilkuset mam. Ta książka to efekt szalonego projektu, którego realizacji podjęło się ponad 1000 kobiet – mam i ekspertek w swoich dziedzinach. Są wśród nich m.in. lekarki, psycholożki, farmaceutki, położne, doule, doradczynie laktacyjne, dietetyczki, pedagożki, fizjoterapeutki czy prawniczki, które postanowiły podzielić się swoją wiedzą dotyczącą dziecka, mamy i rodziny. Przez rok prowadziły żywe i emocjonujące dyskusje, pragnąc wspólnie wypracować wartościową książkę. Znajdziemy tu różne działy:
- Dziecko: Zdrowie, Pielęgnacja, Żywienie, Psychologia, Rozwój i Zabawa
- Mama: Zdrowie, Psychologia i Relacje, Powrót do pracy
- Tata
- Rodzeństwo.
I jeszcze jedna książka, która przyda się wszystkim mamom karmiącym. To "Po prostu piersią" od Wydawnictwa Mamania.
[product id="11028, 19143, 21168"]
Znajomość zalet i korzyści płynących z karmienia piersią nie zawsze wystarcza, aby z powodzeniem karmić niemowlę. Za dużo, za mało, za często, za rzadko? Nie, jeśli karmieniem piersią kieruje dziecko! Autorki doskonale znanych książek dotyczących rewolucyjnej metody rozszerzania diety "Bobas lubi wybór" tym razem pokazują, jak proste i niekłopotliwe może być karmienie naturalne. Ten przystępnie napisany i rzetelny poradnik wyjaśnia, dlaczego podążanie za potrzebami dziecka jest kluczem do spokojnego i bezbolesnego karmienia. Uwzględnia tryb życia współczesnej matki i pokazuje, jak karmienie piersią może się idealnie wpasować w życie całej rodziny. Pomoże Wam odkryć:
- jak pomóc dziecku od samego początku podążać za instynktem jak przystawiać dziecko, aby karmić efektywnie
- jak uzyskać pewność, że dziecko otrzymuje wystarczająco dużo mleka
- jak uniknąć częstych problemów: od bolących brodawek do zapalenia piersi.
Autorki obszernie odpowiadają na wiele pytań nurtujących matki:
- jak długo karmić piersią?
- kiedy i jak rozszerzać dietę niemowląt?
- jak utrzymać karmienie po powrocie do pracy?
- czy można karmić rodzeństwo?
- jak karmić wcześniaka?
Zapomnijcie o stresujących harmonogramach, bolących brodawkach i problemach z wypływem mleka i skupcie się na swoim połogu i odpoczynku oraz docieraniu się z dzieckiem.
Czy w czasie połogu można ćwiczyć - i jakie ćwiczenia wykonywać
Tak naprawdę odpowiedź jest prosta. Intensywne ćwiczenia odpadają. Nawet jeśli przed porodem ćwiczyłyście, z powrotem do ostrych treningów warto poczekać. Intensywne ćwiczenia czy wysiłek mogą zaburzyć proces regeneracji organizmu po ciąży i porodzie. Do delikatnych i spokojnych treningów można wrócić mniej więcej około 4 tygodni po rozwiązaniu. Jednak myślę, że najlepiej poczekać sześć tygodni, a później zacząć działąć z czystą głową, nie martwiąc się, że możemy sobie zaszkodzić.
Warto też wiedzieć, że z brzuszkami lub innymi ćwiczeniami na brzuch musimy poczekać jeszcze dłużej, bo nawet około 8 tygodni (albo i dłużej). Nie zaczynamy też żadnych treningów na własną rękę. Zawsze konsultujemy decyzje z lekarzem!
Zacząć warto od jogi czy delikatnego rozciągania. W spokojnym rytmie. Nie bójcie się. Kiedy maluch zacznie chodzić - zrzucicie wagę raz dwa. W końcu będzie trzeba za nim nadążyć ;)
I to tyle na dziś. Trzymajcie się i do poczytania.