Kalendarz adwentowy - co to jest i skąd się wziął
Czym jest kalendarz adwentowy? Jak sama nazwa wskazuje - kalendarzem. Odliczającym dni adwentu do Bożego Narodzenia ;) To zwykle 24 dni grudnia, począwszy od 1. Kalendarze adwentowe mogą być świeckie lub religijne. Jak podaje Wikipedia - te religijne składają się z (najczęściej) 24 ponumerowanych okienek lub drzwiczek, za którymi mieści się symbol związany z narodzinami Jezusa, np. ilustracja lub fragment tekstu z Biblii czy czekoladka kształtem przypominająca okres bożonarodzeniowy, mała zabawka, ozdoba choinkowa lub cukierek. Tradycyjnie za 24. drzwiczkami znajduje się przedstawienie Marii, Józefa i Dzieciątka Jezus. Każdego dnia otwiera się tylko jedne drzwiczki. Rola kalendarza adwentowego polega na przypominaniu o zbliżających się świętach oraz o doniosłości narodzin Jezusa, na łączeniu wiary z codziennym życiem. Jego wygląd odzwierciedla styl artystyczny charakterystyczny dla okresu, w którym został zaprojektowany.
Ostatnio coraz bardziej popularne są kalendarze świeckie, komercyjne. Kiedyś obejmowały w większości po prostu czekoladki z jakimś tłoczeniem, w kształtach przywodzących na myśl święta. Obecnie firmy prześcigają się wprost w wymyślaniu co można w takim kalendarzu umieścić.
Kalendarze adwentowe mogą być różne również jeśli chodzi o ich zaprojektowanie - zarówno dwu- jak i trójwymiarowe. Można je postawić, powiesić, mają okienka, drzwiczki, naklejki, pola do wypełnienia, zdrapania, kieszonki w których można umieścić różne zadania. A o tym jakie są ich rodzaje przeczytacie już w kolejnym rozdziale tego wpisu.
Ale zanim to nastąpi, to chciałam jeszcze krótko napomknąć, że - za Wikipedią - pomysł kalendarza adwentowego pochodzi z Niemiec, z kręgów protestanckich. Wywodzi się od wieńca, w którym zamiast świec umieszczano 24 małe woreczki z drobnymi niespodziankami, oraz starego zwyczaju oznaczania kredą dnia 1 grudnia na drzwiach i kontynuowania dodawania kresek aż do 25, aby wiedzieć, kiedy nadszedł dzień świętowania narodzin Jezusa, w czasach, gdy większość ludzi była niepiśmienna i nie miała dostępu do kalendarzy.
Za pierwsze drukowane kalendarze adwentowe uznaje się te pochodzące z 1902 roku z Hamburga albo te wydrukowane dopiero w 1908 roku w Monachium.
Rodzaje kalendarzy adwentowych
Kalendarze adwentowe można obecnie znaleźć naprawdę ze wszystkim w środku. Czy to z czymś do jedzenia, picia, pielęgnacji, z zabawkami, książkami zagadkami czy zadaniami. Jakie kalendarze znajdziemy obecnie na rynku? Będą to m.in.:
- z czekoladką ukrytą za każdym okienkiem,
- z produktami kosmetycznymi,
- z herbatą
- z kawą
- z przedmiotem w częściach do samodzielnego złożenia,
- z produktami spożywczymi zdrowotnymi,
- z kamieniami
- z przyrządami do majsterkowania,
- z gadżetami,
- ze skarpetkami,
- z biżuterią,
- z gumkami i produktami do włosów
- ze słodyczami i zabawkami dla dzieci itp.
- z produktami dla psów czy kotów
- z gadżetami z seriali czy filmów.
I można by tak wymieniać jeszcze długo. Obecnie naprawdę jest tego mnóstwo.
Kalendarz adwentowy dla dziecka
Kalendarz adwentowy dla dziecka można kupić gotowy, albo zrobić samemu. I powiem Wam, że te robione samodzielnie są naprawdę fajne. Sama robiłam je na różne sposoby. Brałam na przykład torebeczki w które wkładałam różne malutkie upominki i wieszałam je na wielkiej gałęzi przytarganej z podwórka i podwieszonej gdzieś pod sufitem.
W innym roku miałam specjalną, filcową podstawę z kieszonkami i tam wrzucałam różne drobiazgi i zadania. Zrobiłam też kalendarz ze słoiczków, gdzie w każdym z nich był jakiś produkt spożywczy na przykład do pierniczków - po otworzeniu kilku słoiczków/okienek produktów było tyle, że można było upiec pierniczki, ciastka czy inne smakołyki.
Kalendarz adwentowy dla dziecka powinien być pomysłowy i mieć w sobie całą magię świąt. Tak, bo go pamiętać na lata.
Zadania i zagadki adwentowe do kalendarza adwentowego
Warto samemu zrobić kalendarz adwentowy. Wtedy wiemy, co w nim jest i możemy dopasować go idealnie pod siebie. Możemy zrobić kalendarz adwentowy z dobrymi uczynkami. To świetny sposób by oswajać dzieci z niesieniem pomocy i wzbudzać i rozwijać w nich empatię. Jakie to mogą być dobre uczynki? Na przykład rozładowanie zmywarki, pomoc mamie w pieczeniu ciasta, zrobić babci czy sąsiadce zakupy albo poczytać dziadkowi naszą ulubioną książkę. Przy mniejszych dzieciach może to być narysowanie obrazka, przygotowanie podwieczorka wszystkim swoim misiom czy zaśpiewanie ulubionej kolędy. Jedynym co Was ogranicza jest wyobraźnia!
Można też postawić na kalendarz z zadaniami. Mogą to być jakieś zadania rodzinne - do wspólnego wykonania. Na przykład ułóżcie razem puzzle, pobawcie się klockami, posprzątajcie, zróbcie wspólnie ozdoby na święta, nauczcie się na pamięć kolędy... Opcji może być bardzo dużo!
A zagadki? To też jest fajna opcja. Można zrobić kalendarz w postaci quizu o Świętym Mikołaju. Albo o świątecznych obrzędach. Nawet jeśli zagadki nie uda się rozwiązać, to będzie można razem, szukając odpowiedzi, dowiedzieć się nowych, ciekawych rzeczy.
Gotowy kalendarz adwentowy
Jeśli chodzi o gotowe kalendarze adwentowe, to jest ich na rynku sporo. Dziś chciałam Wam pokazać kilka przykładów produktów z tej kategorii (albo pokrewnych), które znajdziecie w Dobrych Liskach. Gotowi? Zaczynamy!
Na dobry początek mamy "Kalendarz adwentowy" z Wydawnictwa Wilga.
[product id="26091"]
W dużym opakowaniu znalazły się 24 książeczki z najróżniejszymi opowieściami: o Bożym Narodzeniu, Pinokio, Kopciuszku, Kurczaczku Bujaczku, Mowglim z Księgi Dżungli, Księżniczce na ziarnku grochu czy Czarnoksiężniku z Krainy OZ. Książeczki zostały ukryte pod okienkami – są więc niespodzianką dla maluchów i dają radość odkrywania. Każda z książek zawartych w kalendarzu jest bogato, kolorowo ilustrowana.
Fajna jest też Kolorowanka Kalendarz adwentowy od Little Dutch.
[product id="38303"]
Ten wesoły kalendarz zawiera 24 unikalne strony do kolorowania. Niezależnie od tego, czy jest to uroczy Mikołaj, błyszcząca choinka czy bałwanek, każda strona do kolorowania zapewnia zabawę i dodaje świątecznej atmosfery. Postawcie kalendarz w specjalnym miejscu i cieszcie się pięknymi obrazkami razem ze swoim maluchem w tym magicznym czasie w roku.
Świetny jest Kalendarz adwentowy Mała Szkoła Tańca od Moulin Roty.
[product id="37667"]
Bajkowy świat Moulin Roty zaprasza na wspólne odliczanie do świąt Bożego Narodzenia. Bohaterowie kolekcji Mała Szkoła Tańca z radością ozdabiają swój uroczy domek. Kalendarz adwentowy pod przecudnie zdobioną okładką kryje 24 okienka do otworzenia w każdy z 24 dni poprzedzających Boże Narodzenie. W okienku nr 1 znajduje się latarka projektor, a w kolejnych znajdują się krążki z bajkami. Okładkę kalendarza zdobi domek ozdobiony świątecznymi lampkami, które rozświetlają ciemną grudniową noc. Połacie śniegu pokrywają miasto, a ciepłe wnętrze domku otula bohaterów Małej Szkoły Tańca, którzy krzątają się w salonie, ubierając bożonarodzeniowe drzewko. Oglądanie i opowiadanie bajek wieczorową porą, może stanowić alternatywę dla wspólnego czytania przed snem. To doskonały sposób na spędzenie wartościowego czasu cała rodziną. Wymyślanie historyjek pobudza wyobraźnię dziecka i rozwija kreatywność. Otwieranie każdego dnia jednego okienka pobudza ciekawość dziecka i ćwiczy cierpliwość.
Fajna jest też Świąteczna zdrapka z naklejkami - Kalendarz adwentowy od OMY.
[product id="31786"]
Czas na wspólne odliczanie do Świąt i dekorowanie choinki! Zdrapujcie każdego dnia inne okienko i odkrywajcie nową naklejkę, którą przykleicie do uroczej choinki dołączonej do opakowania. Stwórzmy wspólnie wyjątkowe drzewko choinkowe!
A co powiecie na Kalendarz adwentowy z drewnianymi figurkami FSC od Little Dutch?
[product id="26245"]
Codziennie w grudniu otwierajcie paczkę z kalendarza adwentowego, aby w miarę zbliżania się świąt zbudować własne bożonarodzeniowe miasteczko. Możecie w nim jeździć na łyżwach, na sankach i odgrywać scenki z wykorzystaniem, uroczych, drewnianych figurek. Niech nadejdą Święta! Pudełko kryje w sobie solidne, kartonowe tło z ilustracjami o tematyce zimowej oraz 24 pudełeczka z prezentami zawierające 25 drewnianych figurek. Idealny pomysł na prezent, który umili czas oczekiwania na Boże Narodzenie.
Fajne są też książkowe kalendarze adwentowe. My szczególnie lubimy te od Wydawnictwa Zakamarki. Wśród nich jest np. "Wierzcie w Mikołaja".
[product id="31793"]
To bożonarodzeniowa opowieść z dreszczykiem w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii! W tym roku przygotowania do świąt Bożego Narodzenia od samego początku nie przebiegają tak jak zawsze. Gwiazdy betlejemskie w oknach gasną i nie pomaga wymiana kolejnych żarówek, choinki gubią igły, zanim zdąży się je donieść do domu, adwentowe wypieki nie wychodzą najbardziej wprawnym gospodyniom, a z okien wystawowych znikają świąteczne dekoracje. Coś jest nie tak, choć ludzie chcą wierzyć, że wszystkie te zdarzenia to zwykły zbieg okoliczności. A może ktoś z premedytacją stara się, by w tym roku nie było świąt? Tylko kto to może być i dlaczego tak mu na tym zależy? I najważniejsze: czy uda się go powstrzymać?! Lotta Olsson potrafi po mistrzowsku budować napięcie i wciąż zaskakiwać czytelnika, a Benjamin Chaud świetnie oddaje to napięcie w ilustracjach, również stopniowo uchylając rąbka tajemnicy.
A co powiecie na "Święta z Panem Wierszysławem" od Wydawnictwa Zielona Sowa?
[product id="32407"]
Basia i Bartek to rodzeństwo, które w okresie bożonarodzeniowym poznaje nowego sąsiada – pana Wierszysława. Dzieci są zainteresowane lokatorem, ponieważ ma bardzo ciekawy nawyk – na wszystkie pytania odpowiada wierszem. Wspólnie spędzą czas adwentu, dzięki czemu dzieci poznają różne świąteczne tradycje, których zrozumienie ułatwi pan Wierszysław. Książka zawiera 24 świąteczne opowieści oraz krótkie zadania dla małych czytelników, które będą mogli wykonywać w oczekiwaniu na święta.
Ciekawie prezentuje się również pozycja "Czekając na Święta w krainie baśni. Kalendarz adwentowy".
[product id="37218"]
Odliczajcie dni do tej najbardziej magicznej nocy w roku wraz z bohaterami ulubionych baśni! Każdego dnia, otwierając jedno z okienek, zajrzycie do domów ulubionych bohaterów i odkryjecie mnóstwo pomysłów na stworzenie świątecznej atmosfery zarówno w domu, jak i w swoim sercu. Przenieście się do bajkowego świata i odkryjcie jak Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Piotruś Pan i wielu innych bohaterów przygotowują się na nadchodzące święta. Podzielą się oni z Wami swoimi pomysłami na gry i zabawy, przepisami na bajeczne świąteczne dekoracje i smakołyki, ciekawostkami i historiami rodem z baśni, a nawet pomogą w pisaniu listu do Świętego Mikołaja! Co więcej, do książki przypisana jest specjalna playlista na Spotify, by całej tej radości towarzyszyła odpowiednia muzyka! Radosnego odliczania i... Wesołych Świąt!
Coś fajnego w temacie odliczania ma też w swojej ofercie Wydawnictwo Nasza Księgarnia. To "Ania i Święty Mikołaj. Książka adwentowa dla wszystkich, którzy wyczekują Świąt".
[product id="32007"]
Ania i jej rodzina przygotowują się do Bożego Narodzenia. Dekorują dom, pieką pierniczki, robią porządki, wykonują ozdoby, odwiedzają jarmark bożonarodzeniowy, pakują prezenty, ubierają choinkę… Tymczasem na biegunie północnym Święty Mikołaj i jego pomocnicy są równie zapracowani. Jest tyle listów do przeczytania i tyle prezentów do zrobienia! Poza tym trzeba odświeżyć strój Mikołaja, przyszykować sanie czy znaleźć choć chwilę na relaks. Od pierwszego do dwudziestego czwartego grudnia śledzimy losy Ani i Świętego Mikołaja oraz to, jak ich historie się ze sobą połączyły. Na każdy dzień adwentu przygotowana została zagadka dla czytelników. Maren Tjelta Thu (ur. 1997) – ilustratorka ze Stavanger w Norwegii. Ukończyła Szkołę Zawodową Kristiania w Oslo. „Ania i Święty Mikołaj” to jej debiut książkowy.
Co włożyć do kalendarza adwentowego - czyli zrób to sam
Tak jak już wspominałam wcześniej - kalendarz adwentowy można zrobić samemu. To fajny sposób na spędzenie czasu - głównie wieczorów, kiedy dziecko śpi a my zamieniamy się w magicznych pomocników Świętego Mikołaja, którzy niosą magię świąt.
Zacznijmy od podstawy. Fajnie sprawdzi się Kalendarz adwentowy Ciuchcia Grunk od Bloomingville Mini.
[product id="36925"]
Grunk to wyjątkowy i inspirowany naturą kalendarz, który celebruje piękno naturalnego świata
Wykonany z drewna Paulownia, ten kalendarz jest nie tylko funkcjonalnym narzędziem do pomiaru czasu, ale także dziełem sztuki, które dodaje organicznego i rustykalnego akcentu do Twojego wystroju. Dzięki uroczemu wzornictwu i ekologicznemu materiałowi jest idealnym dodatkiem do Twojego domu lub biura. Kalendarz do samodzielnego wypełniania.
Ta sama marka ma też w swojej ofercie kalendarz adwentowy ze świecącymi elementami Richie.
[product id="37488"]
Kalendarz Richie firmy Bloomingville to piękny zamek z drzwiami ponumerowanymi od 1 do 24
Każde drzwi mają małą szufladkę, którą można otworzyć. Używajcie go jako kalendarza świątecznego zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ten kalendarz jest wykonany ze sklejki i ma wiele małych, pięknych detali. Możecie dodać światła do małych domków, dodając baterię typu AA (nie dołączone w zestawie).
A jak już mamy podstawę to warto się zastanowić co włożyć do środka. Mogą to być ulubione słodycze naszego dziecka lub ich zdrowsze zamienniki - suszone owoce, orzechy, gorzka czekolada.
Możemy też postawić na słodkie spinki czy gumki, albo typowo świąteczne akcenty. Fajnie mogą sprawdzić się Magnesy - Święta od Auzou.
[product id="17696"]
Zestaw 37 kolorowych magnesów - z motywem Świąt. Dodatkowo w zestawie znajduje się duży plakat do odkrywania pracy Mikołaja i jego pomocników. Polecane od 3-go roku życia, pozwalają uczyć malucha poznania Świętego Mikołaja o jego przyjaciół podczas zabawy w ciekawy sposób. Są ładnie wykonane i zapakowane w piękny kartonik, idealne na prezent.
Przy okazji starszych dzieci mogą to być kolorowe kamyczki, minerały lub szklane kulki Muszelki od Billes & CO.
[product id="35974"]
Morze wyrzuciło na brzeg przeróżne skarby! Muszelki, rozgwiazdy... Wszystkie wakacyjne wspomnienia zostały zamknięte w uroczym pudełeczku. Billes&Co MUSZELKI to zestaw 58 szklanych kulek i kamyczków, kolorystycznie ułożonych w pięknie zdobionym pudełku. Przeróżne barwy, tekstury i wzory kulek posiadają hipnotyzującą moc, która nie pozwoli oderwać się od zabawy. Kulki są ułożone tematycznie, tworząc w małych pudełeczkach swoiste uniwersa. Marka Billes&Co produkuje kulki w Meksyku, który jest obecnie najlepszym producentem wysokiej jakości szklanych kulek do gry. Następnie sprowadza je do Francji, gdzie są poddawane dokładnej selekcji, czy są odpowiedniej wielkości i nie posiadają wad. Układane są ręcznie według koloru, faktury i tematu inspiracji. Małe "mini-światy" są zamykane w wytrzymałe pudełka z naturalnych produktów: papieru i kartonu. Każdy zestaw ozdabiany jest malowniczą ilustracją prezentującą motyw przewodni. Zabawka może służyć do gry w kulki znanej od pokoleń i niezwykle popularnej w wielu miejscach na świecie. Kulki będą pasować do niektórych kulodromów, mogą pomóc w nauce liczenia lub kategoryzowania. Zestawy posiadają wartość kolekcjonerską. Barwne i spójne z zawartością opakowania ucieszą oko niejednego estety. Odpowiednio wyeksponowane ozdobią wybrane pomieszczenie w domu lub wkomponują się w regał z książkami. Zabawa kulkami rozwija dziecięcą wyobraźnię oraz kreatywność. Dzięki szerokiej tematyce zestawów (np. piraci, jednorożce, wróżki) dzieci mogą tworzyć różne historie i przygody dla wyimaginowanych postaci. Posługiwanie się kulkami lub granie nimi ćwiczy motorykę małą, rozwija spryt i zręczność. Kolekcjonowanie uczy dzieci dbałości o posiadane przedmioty.
Ciekawą rzeczą do wrzucenia do kalendarza adwentowego są też tatuaże. Zerknijcie na przykład na tatuaże Przyjaciele wróżki od Djeco.
[product id="25663"]
Fajnie nadadzą się też kolczyki samoprzylepne dla dzieci Wróżki, 30 par od Rex London.
[product id="29224"]
Samoprzylepne kolczyki co całkowicie bezinwazyjna i bezpieczna alternatywa dla tradycyjnej biżuterii, bez bolesnego przekłuwania uszu. Niewątpliwą zaletą zestawu jest to, że zawiera aż 30 par. Taki wybór sprawi, że mała strojnisia szybko się nie znudzi i codziennie będzie wyglądać inaczej. Kolorowe kolczyki od Rex London wzmacniają w dziewczynkach decyzyjność i samodzielność.
Można też zrobić kalendarz adwentowy w którym codziennie umieszczony w okienku będzie puzzel lub kilka - tak by na sam koniec móc ułożyć całą układankę. Fajnie sprawdzą się na przykład puzzle w walizce Wróżki i lilie wodne - 36 elementów od Janod.
[product id="14713"]
Układanie puzzli stymuluje rozwój mózgu dziecka już od najmłodszych lat. Zestaw puzzli w walizce Wróżki i lilie wodne francuskiej marki JANOD składa się z 36 poręcznych elementów, po ułożeniu tworzących piękny obrazek, przedstawiający skrzydlate wróżki, zgromadzone nocą nad stawem. Podziwiają tu m.in. lilie wodne i świetliki. Gotowy obrazek ma wymiary 50 x 40 cm. Zabawka rozwija:
- małą motorykę
- pamięć i koncentrację.
Układanie puzzli to znakomity trening pamięci i koncentracji, który dodatkowo uczy rozpoznawania kształtów oraz logicznego myślenia. Puzzle rozwijają też wiarę we własne możliwości, ćwiczą sprawność manualną dłoni i cierpliwość. Produkt został wykonany z trwałego kartonu FSC (materiału, pozyskanego z lasów zarządzanych w zrównoważony sposób), zaprojektowany i wykonany we Francji. Puzzle zapakowane są w estetyczną walizeczkę z rączką.
I to tyle na dziś. Do poczytania i twórzcie własne kalendarze adwentowe dla dzieci i dorosłych. To naprawdę masa dobrej zabawy!